Wydarzenia

Ronald Reagan w Gdańsku

InfoGdansk
2 grudnia, 2019
Zdjęcie: Ronald Reagan i Lech Wałęsa przy Bramie nr 2. Fot. Stefan Kraszewski. Źródło: Europejskie Centrum Solidarności.

Zasług tego wybitnego prezydenta nie sposób przecenić. Ronald Reagan podczas swoich dwóch prezydenckich kadencji dał się poznać jako bezkompromisowy przeciwnik komunistycznej ideologii oraz jeden z najważniejszych architektów odprężenia w ogólnoświatowej polityce.

15 września 1990 roku. Ronald Reagan odwiedził Gdańsk

Zainicjowany przez niego dynamiczny rozwój amerykańskich technologii militarnych wpędził w gospodarcze tarapaty sowieckiego olbrzyma, który coraz bardziej odstawał w tym technologicznym i pośrednio ekonomicznym wyścigu.

Amerykański prezydent nie szczędził też poparcia dla polskiej opozycji solidarnościowej, postawa innych przywódców, poza Margaret Thatcher z Wielkiej Brytanii, nie była w tym temacie tak oczywista i jednoznaczna.

Następcą Ronalda Reagana został George Bush, który kontynuował politykę swojego bezkompromisowego poprzednika i jako prezydent USA w lipcu 1989 roku złożył wizytę w Polsce.

Ronald Reagan we wrześniu 1990 roku odbył prywatną podróż po Europie, mimo że nie pełnił już wtedy oficjalnych i przywódczych funkcji, to był bardzo uroczyście witany i z honorami podejmowany.
Były prezydent odwiedził między innymi Berlin, do niedawna rozdzielony złowrogą barierą betonowego muru.

15 września 1990 roku Ronald Reagan w towarzystwie małżonki Nancy zawitał do Gdańska, miasto odegrało kluczową rolę w procesie politycznych przemian i było chętnie odwiedzane przez najważniejszych polityków na świecie.

Uroczystości z udziałem Ronalda Reagana i Lecha Wałęsy odbyły się w pobliżu Stoczni Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2. Najpierw Ronald Reagan z Lechem Wałęsą i małżonkami złożyli kwiaty pod wspomnianym pomnikiem, następnie z niewielkiej trybuny ustawionej przy stoczniowej bramie zostały wygłoszone ważne przemówienia. Na placu zgromadziło się wiele tysięcy mieszkańców miasta Gdańska.

Lech Wałęsa dziękował gościowi za pomoc okazaną w demokratyzacji polskiego ustroju, podkreślił też przyjaźń między Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz zaznaczył skalę i trud wyzwań wpisanych w złożony proces politycznej i ekonomicznej transformacji.

Natomiast Ronald Reagan złożył hołd ludziom czynnie zaangażowanym w sprzeciw wobec ograniczeń totalitarnej ideologii, podkreślił również znaczenie Gdańska oraz Stoczni Gdańskiej w procesie europejskich przemian politycznych. Wybitny gość nawiązał też do Polaków walczących o niepodległość USA i budujących potem siłę tego kraju.

Prezydent pochwalił też rozpoczętą transformację polskiego ustroju i podobnie jak kilkanaście miesięcy wcześniej George Bush zaznaczył, że najważniejsza część zadania to temat dla Polski i Polaków. I słusznie, bo ówczesna wiara w zewnętrzną pomoc była oparta na bardziej niż kruchych podstawach.

Następnie goście w towarzystwie Lecha Wałęsy zwiedzili wystawę „Co Solidarność dała światu” i przeszli do kościoła św. Brygidy.

Pod kościołem, przy wiwatach zgromadzonych gdańszczan i akompaniamencie orkiestry wojskowej, amerykańska para prezydencka otrzymała kwiaty. Na plebanii odbyło się krótkie spotkanie z ks. prałatem Henrykiem Jankowskim.

Po południu państwo Ronald i Nancy Reagan odlecieli do Moskwy. Wizyta amerykańskiego prezydenta dobiegła końca i zamknęła cykl wizyt polityków światowego formatu w nadmotławskim mieście. W krótkim czasie w Gdańsku podejmowano: panią premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, prezydenta Francji Françoisa Mitterranda i prezydenta USA George Busha.

Wizyty tych wybitnych gości podkreśliły znaczenie Gdańska w procesie historycznych przemian. Potem zainteresowanie miastem jakby zmalało, w końcu trzeba było wziąć się do solidnej pracy.

Ronald Reagan jest patronem największego parku miejskiego, na jego obszarze pomnik amerykańskiego prezydenta w towarzystwie Jana Pawła II.