Pomniki

Pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana

InfoGdansk
23 lutego, 2016
Zdjęcie: Pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana

Ten bardzo ciekawy pomnik przedstawia dwie postacie: prezydenta USA Ronalda Reagana i papieża Jana Pawła II. Pomnikowa aranżacja nawiązuje do fotografii wykonanej przez Scotta Stewarta z Associated Press w dniu 10 września 1987 r. w parku w Miami na Florydzie.
Agencja pozwoliła na nieodpłatne wykorzystanie fotograficznego ujęcia pod warunkiem wskazania jej nazwy.

Ronald Reagan – bezkompromisowy prezydent

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Godność, ta organizacja zrzesza byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89. Fotograficzne ujęcie zostało uplastycznione przez artystów rzeźbiarzy Stanisława Milewskiego i Bogusława Szycika. Pomnik odsłonięto 14 lipca 2012 roku, ciekawym akcentem  uroczystości było odczytanie listu Michaela Reagana, najstarszego syna legendarnego prezydenta.

Lokalizacja monumentu nie jest przypadkowa, amerykański prezydent jest patronem tej rozległej przestrzeni parkowej, natomiast w pobliżu w dniu 12 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę św. dla 800 tysięcy wiernych!

Znaczenie tych postaci jest powszechnie znane, amerykański prezydent do historii przeszedł jako zdecydowany przeciwnik ustroju komunistycznego, jego bezkompromisowa postawa była jednym z katalizatorów demokratycznych przemian w krajach Europy Wschodniej. Równie ważne było duchowe wsparcie ze strony Jana Pawła II,  papieskie wizyty w Ojczyźnie zrodziły w Polakach wiarę i poczucie sensu walki o polityczne zmiany.

Ronald Reagan, już jako osoba prywatna odwiedził Gdańsk we wrześniu 1990 roku. 

Pomnik został jesienią 2013 roku poważnie uszkodzony, złomiarze odcięli ramię prezydenta USA. Niedługo potem łup odzyskano, przeprowadzono też naprawę monumentu.