Rozmaitości

Przedstawiciel handlowy – co zrobić, aby osiągać jak najlepsze wyniki?

InfoGdansk
29 lipca, 2023

Aby osiągnąć sukces, firma musi nie tylko wytwarzać dobra czy usługi, ale też sprzedać je klientom. Zwiększanie wolumenu sprzedaży oraz pozyskiwanie nowych klientów stanowi główne, choć niejedyne zadanie przedstawicieli handlowych. Wynagrodzenie w tym zawodzie zależy przede wszystkim od efektywności sprzedaży. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, żeby osiągać jak najlepsze wyniki jako przedstawiciel handlowy.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy to reprezentant firmy, który zajmuje się sprzedażą produktów lub usług. Jego najważniejszym zadaniem jest pozyskiwanie nowych klientów oraz dotarcie do wyznaczonej grupy docelowej, choć na liście obowiązków często znajduje się też obsługa stałych klientów.

W obecnych czasach robi się to głównie telefonicznie lub przez internet, choć zdarza się, że spotkania na żywo są niezbędne, szczególnie gdy trzeba podpisać umowę albo doprecyzować warunki kontraktu. Wystarczy szybki rzut oka na oferty pracy dla przedstawicieli handlowych na GoWork.pl lub innej platformie tego typu, aby zauważyć, że większość firm wymaga od kandydatów dyspozycyjności oraz prawa jazdy kategorii B.

Od czego zależy wynagrodzenie przedstawiciela handlowego?

Zarobki przedstawicieli handlowych zależą od wielkości wygenerowanej sprzedaży oraz liczby pozyskanych leadów. Najczęściej pracownicy dostają niewielką podstawę, która rzadko kiedy jest większa od płacy minimalnej. Pozostała część pensji to prowizje, zazwyczaj rozliczane za każdą sprzedaż, a także bonusy, np. za osiągnięcie planu sprzedażowego. Niektórzy przedstawiciele handlowi zarabiają nawet po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, ale dotyczy to tylko najbardziej utalentowanych handlowców, którzy doskonale znają techniki sprzedażowe oraz rozumieją potrzeby klienta.

Jak osiągać dobre wyniki jako przedstawiciel handlowy?

Skuteczność przedstawicieli handlowych zależy od zrozumienia potrzeb klienta, a także od znajomości oferty oraz technik sprzedażowych. Niestety nie wszystkiego da się nauczyć, a kluczowy do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie jest wrodzony talent, ale istnieje kilka sposobów na rozwijanie się jako przedstawiciel handlowy. Oto one!

Kursy

W internecie można znaleźć dużą liczbę kursów dla przedstawicieli handlowych. Większość z nich jest w języku angielskim i dotyczy raczej zachodnich rynków, ale zawarta w nich wiedza jest uniwersalna. Ceny za niektóre szkolenia są dość wysokie, ale ukończenie kursu nie tylko daje dostęp do cennej wiedzy, ale też zapewnia certyfikat, który można później wpisać do CV.

Książki

Wielu doświadczonych przedstawicieli handlowych napisało książki, które wyjaśniają, jak działają poszczególne techniki sprzedażowe. Warto wyposażyć się w kilka takich publikacji, a także regularnie zaglądać do tekstów branżowych dla handlowców. Zawarta tam wiedza jest bezcenna!

Negocjacja warunków umowy

Raz na jakiś czas warto renegocjować z pracodawcą warunki umowy i zaproponować nieco korzystniejsze warunki. Często zdarza się, że przedstawiciel handlowy wywalczy korzystniejszą umowę z wyższymi prowizjami za sprzedaż. To świetny sposób na zwiększenie wysokości wynagrodzenia!

Artykuł sponsorowany.