Rozmaitości

Programatory czasowe i czemu warto je kupować?

InfoGdansk
4 listopada, 2022

Rozwiązania stworzone dla systemów Smart Home mogą pełnić wiele różnych funkcji. Wśród urządzeń, które można wykorzystać w inteligentnym domu, znajdują się programatory czasowe mające określać czas pracy różnych urządzeń elektronicznych. Korzystanie z programatorów jest wygodne i pozwala oszczędzać czas i energię.

Jakie rodzaje programatorów są dostępne na rynku?

Programatory czasowe dostępne są w różnych wersjach. Odróżnia je m.in. mechanizm działania. Wyróżniamy trzy rodzaje programatorów czasowych do inteligentnych domów:

  • programatory czasowe mechaniczne; 
  • programatory czasowe elektroniczne;
  • programatory czasowe dwukanałowe.

Programatory czasowe nazywane są również wyłącznikami czasowymi. Są to niewielkie akcesoria umożliwiające kontrolowanie pracy różnych urządzeń elektronicznych. Bardzo często można je przymocować bezpośrednio do gniazdka, co ułatwia sterowanie poszczególnymi urządzeniami.

Na co zwracać uwagę, wybierając programatory czasowe?

Programatory mechaniczne są nieco mniej dokładne niż programatory elektroniczne. Jedne i drugie są dostępne w różnych wersjach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wybierając programator, warto zacząć od określenia, jakimi urządzeniami planujemy sterować. Czy programator będzie służyć do sterowania oświetleniem, pompami, ogrzewaniem, sprzętem AGD, czy też RTV? Odpowiedz sobie na to pytanie, aby wybrać programator dostosowany do Twoich potrzeb.

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wybierania programatora, jest sposób zasilania. Dobrym pomysłem może być wybór urządzenia zasilanego standardowym napięciem 230 V. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić szukaniem alternatywnych metod pozwalających na podłączenie urządzenia. Oprócz tego warto zastanowić się nad wybraniem programatora, który będzie mieć wbudowany akumulator. Taki model będzie mógł działać nawet podczas chwilowych problemów z zasilaniem z sieci. Istotnymi parametrami są również dokładność programowania oraz zakres pracy.

Nowoczesne rozwiązanie — oszczędzaj czas i energię

Wśród programatorów czasowych znajdują się urządzenia służące np. do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Dużą zaletą programatorów jest to, że mają duży zasięg, co pozwala na doskonałą komunikację między nadajnikiem a odbiornikiem. Dzięki temu utrzymywanie pożądanej temperatury nie stanowi problemu oraz jest łatwe i komfortowe.

Wybierając programator czasowy, masz do dyspozycji urządzenia przeznaczone do kontrolowania różnych parametrów. W razie wątpliwości dotyczących wyboru konkretnego modelu warto skontaktować się z pracownikami sklepu zajmującego się dystrybucją urządzeń przeznaczonych do pracy z systemami typu Smart Home. Specjaliści udzielą Ci niezbędnych informacji pozwalających na dokonanie świadomego wyboru, dzięki któremu wybrany programator czasowy będzie możliwie najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego oraz wszystkich jego domowników.