Imprezy

Powitanie wiosny w sopockim Grodzisku

InfoGdansk
22 marca, 2023

Muzeum Archeologiczne zaprasza na powitanie wiosny, które odbędzie się w najbliższą sobotę w Grodzisku w Sopocie. Na zwiedzających czeka tego dnia wiele ciekawych propozycji i atrakcji.

Zrekonstruowany gród, wzniesiony na wzgórzu pośród drzew i strumieni, okolony drewnianą palisadą – Grodzisko w Sopocie to wymarzone miejsce do tradycyjnego powitania wiosny. Wpierw jednak trzeba rozprawić się z marzanną!

Powitanie wiosny w sopockim Grodzisku

Tegoroczne “Powitanie Wiosny” w Grodzisku w Sopocie odbędzie się w sobotę 25 marca. Kulminacyjnym punktem programu będzie spalenie marzanny (o godzinie 14:30), ale atrakcje zaczną się już w południe.

Dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny – do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny.

Przez półtorej godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni przy udziale uczestników wydarzenia.

Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego).

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam odbędą się warsztaty i pokazy dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.

Powitanie wiosny w Grodzisku w Sopocie – program imprezy

Program “Powitania Wiosny” na Grodzisku w Sopocie

25 marca 2023 r.

12:00–15:00 Pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia
12:00–14:15 Ognisko na grodzisku
13:00–14:30 Przygotowanie marzanny
13:00–14:30 Warsztaty dla dzieci – wykonywanie laleczek Pani Zimy i Pani Wiosny
14:30 Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy

INFORMACJE
„Powitanie Wiosny” – impreza w Grodzisku w Sopocie;
ul. Jana Jerzego Haffnera 63, 81-715 Sopot;
25 marca 2023 r., od godz. 12.00.
Wstęp – wg cennika muzeum.