Pomniki

Pomnik św. Wojciecha

InfoGdansk
4 maja, 2016
Zdjęcie: Pomnik św. Wojciecha

Pomnik odsłonięto w maju 2000 roku przy nieco zaniedbanym skwerze u biegu ulic Św. Trójcy i Okopowej. Posąg o wysokości 2,6 m ustawiono na granitowym cokole. Autorem pomnikowej aranżacji jest artysta Józef Fukś.

Monument przedstawia postać praskiego biskupa Wojciecha. Jego wizyta w Gdańsku (marzec-kwiecień 997 r.) wydała ewangelizacyjne owoce, chrzest przyjęło wielu mieszkańców nadmotławskiej osady. Później było znacznie gorzej, próba ewangelizacji pogańskich Prusów zakończyła się tragiczną śmiercią duchownego.

Męczeństwo praskiego biskupa zwróciło na Gdańsk uwagę chrześcijańskiej Europy. W Żywocie św. Wojciecha (autorstwa mnicha Jana Kanapariusza) po raz pierwszy w pisemnej formie wspomniano o „urbs Gyddanyzc”, tym samym miasto pojawiło się na kartach europejskiej historii. Biskup Wojciech jest zatem dla Gdańska postacią kluczową i znacznie wcześniej powinno pojawić się jego pomnikowe upamiętnienie.

Zobacz też – Pizza Włoska w Gdańsku. Jak poznać, że jesz włoską pizzę?

W 2016 roku z inicjatywy ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia pomnik został przeniesiony w bardziej pasującą lokalizację w dzielnicy Święty Wojciech. W pobliżu kościół sanktuaryjny poświęcony tej pomnikowej postaci oraz Wzgórze św. Wojciecha – według tradycji na tym wzniesieniu praski biskup miał wygłaszać nauczania.