Zabytki

Kościół św. Wojciecha

InfoGdansk
23 lutego, 2017
Zdjęcie: Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku

W dzieje tej ciekawej świątyni od setek lat wpisuje się kult św. Wojciecha, według przekazów biskup praski miał w pobliskiej osadzie wygłosić ważne nauczanie. Inna legenda mówi o zwłokach męczennika złożonych na pobliskim wzgórzu.

Klasztor benedyktyński w Świętym Wojciechu

W XIII wieku książęta pomorscy nadali okolicę benedyktynom, z inicjatywy tych zakonników w podgdańskiej osadzie powstał kościół, klasztor i browar.
Pod koniec XV stulecia tutejsi benedyktyni zaprzestali działalności, od tej pory świątynia pełniła funkcje diecezjalne.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w 1537 roku, gdy pożar zniszczył kościół, plebanię i szkolny budynek. Do odbudowy przystąpiono dopiero u schyłku XVI stulecia, prace prowadzono przy finansowym wsparciu biskupa Stanisława Karnkowskiego.

Na początku XVIII wieku posługę duszpasterską w świątyni rozpoczęli misjonarze ze zgromadzenia zakonnego Księży Misjonarzy św. Wincentego a’ Paulo. W przestrzeni tej niewielkiej podgdańskiej osady udzielali się ponad sto lat.

W 1929 roku z inicjatywy ks. Lemke sprowadzono relikwie  praskiego biskupa. W 1945 roku kościół został zdewastowany, dopiero kilkanaście lat później świątynia odzyskała pełną funkcjonalność.
Obecnie kościół pełni funkcje parafialne, to również sanktuarium św. Wojciecha – poświęcone patronowi naszego kraju, pierwszemu polskiemu świętemu i męczennikowi.

Zabytkowe otoczenie i wyposażenie kościoła św. Wojciecha

Ciekawie prezentuje się otoczenie kościoła. Na tzw. Wzgórzu św. Wojciecha średniowieczna kaplica, w pobliżu stary cmentarz z między innymi ciekawym nagrobkiem Manfredo Graviny – Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsk. Ponadto malowniczo zaaranżowana Droga Krzyżowa. Co roku w kwietniu odbywa się odpust św. Wojciecha, w ramach tej uroczystości pielgrzymka z centrum Gdańska do opisywanego sanktuarium.

Przed wejściem do kościoła granitowy kamień, przy którym wedle legendy miała cumować łódź św. Wojciecha, to w rzeczywistości fragment gotyckiej chrzcielnicy. Wewnątrz sporo wyposażenia z XVII i XVIII wieku.  W ołtarzu głównym (1694 r.) malarskie przedstawienie św. Wojciecha adorującego NMP z Dzieciątkiem.

U styku nawy głównej i prezbiterium dwa barokowe ołtarze, pierwszy przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, drugi Chrystusa Umierającego na Krzyżu. W kościele również dwie kaplice. W południowej artystyczny opis życia św. Wincentego a’ Paulo, w północnej ołtarz św. Józefa. Warto też zwrócić uwagę na prospekt organowy z warsztatu słynnego Andreasa Hildebrandta.

To świątynia o wielkim znaczeniu dla dziejów Gdańska, odnaleźć w niej można odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przeszłości miasta…

INFORMACJE
Kościół św. Wojciecha w Gdańsku;
Trakt świętego Wojciecha 440, 80-376 Gdańsk;
wojciechgdansk.pl