Imprezy

Polaryzacja po polsku. Spotkanie autorskie z prof. Antonim Dudkiem

InfoGdansk
25 października, 2023
Zdjęcie: Polaryzacja po polsku. Spotkanie autorskie z prof. Antonim Dudkiem. Źródło: Sopoteka.

W dniu 8 listopada 2023 r. filia Sopoteka gościć będzie prof. Antoniego Dudka, który w trakcie autorskiego spotkania podzieli się swoimi przemyśleniami na temat polaryzacji społecznej w polskim wydaniu.

Temat do błahych nie należy, bowiem wypływające z prostych emocji podziały dzielą społeczeństwo na wrogie sobie zbiorowości, osłabiają społeczny potencjał i możliwość realizacji jak najbardziej realnych do uzyskania celów. Do tego radykalizują zachowania i postawy.

Warto więc posłuchać i może uodpornić się na wszechobecne naciski i manipulacje, które są jedną z przyczyn polaryzacyjnych procesów.

Prof. Antoni Dudek o polskiej polaryzacji

Czym jest zjawisko polaryzacji społeczeństwa? Skąd wzięło się w Polsce? Czy może towarzyszyło nam od samego początku? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas potkania z Antonim Dudkiem – profesorem nauk humanistycznych, od 2014 r. związanym z UKSW, wcześniej pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2011–16 był członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej i jej ostatni przewodniczącym. Jest publicystą i komentatorem politycznym, autor kanału youtubowego „Dudek o Historii”. Prowadził w Programie II Polskiego Radia cykliczną audycję „Rzeczypospolite”, a w TVP Historia program „Ex libris”.

Rozmowę poprowadzi Marcin Wiktor.

Spotkanie odbędzie się w Sopotece – galerii kultury multimedialnej w dniu 8 listopada o 18:00. Wstęp wolny.

Prof. Antoni Dudek – wybitny znawca najnowszej historii politycznej Polski

Sopoteka od dobrych kilku lat wibruje od ciekawych kulturalnych inicjatyw. W tej nowoczesnej placówce bibliotecznej wypożyczyć można książkę i ciekawie spędzić czas w nowocześnie wyposażonej czytelni multimedialnej. Mieszkańców przyciągają też wystawy, wykłady i ciekawe spotkania autorskie.

Zatem 8 listopada spotkanie z prof. Antonim Dudkiem, który specjalizuje się się w badaniu dziejów Polski pod rządami komunistycznymi oraz transformacji ustrojowej z przełomu lat 80 i 90-tych ubiegłego stulecia. Jako politolog i uważny obserwator zajmuje się również systemem politycznym współczesnej Rzeczypospolitej. W dorobku naukowca autorstwo i współautorstwo kilkunastu książek i kilkuset artykułów. Warto wymienić:

  • Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970;
  • Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989–2001;
  • Historia polityczna Polski 1989–2005;
  • PRL bez makijażu;
  • Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski;

i wiele innych.

Jego książki stanowią wnikliwą analizę bardziej i mniej znanych dziejowych wątków Polski Ludowej, napisane są przy tym w wartkim, wciągającym stylu.

Przez kilkanaście lat prof. Antoni Dudek związany był z Instytutem Pamięci Narodowej, najpierw jako odpowiedzialny za ważne projekty pracownik merytoryczny, potem jako członek Rady IPN.
Nie wszystkim działalność tej instytucji odpowiada, ale warto zauważyć – najwięcej zastrzeżeń zgłaszają osoby i środowiska, których badanie najnowszej historii i dociekanie prawdy z różnych przyczyn bardzo uwiera.

Zobacz też – Jak wybrać niezawodnego partnera logistycznego dla transportu lotniczego

Działalność prof. Antoniego Dudka została na wiele sposobów doceniona i wyróżniona. W 2005 r. otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2007 – Złoty Krzyż Zasługi.

INFORMACJE
Polaryzacja po polsku. Spotkanie autorskie z prof. Antonim Dudkiem;
Sopoteka
ul. Tadeusza Kościuszki 14, 81-704 Sopot
8 listopada 2023 r., godz. 18.00
Wstęp wolny.