Impreza już się odbyła

Informacje

Pierwsza dekada

InfoGdansk
19 listopada, 2017
Władysław Jackiewicz, Bohdan Borowski i Rajmund Pietkiewicz „Stalin wśród Mazowsza”
Zdjęcie: Władysław Jackiewicz, Bohdan Borowski i Rajmund Pietkiewicz „Stalin wśród Mazowsza”

Ciekawy zbiór powojennego malarstwa zobaczyć można w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kilkadziesiąt prac przedstawia dorobek artystów Wybrzeża w pierwszym powojennym dziesięcioleciu.

Pierwsza powojenna dekada w sztuce Pomorza Gdańskiego

Po zakończeniu II wojny światowej Wybrzeże stało się ważnym ośrodkiem myśli kulturalnej i artystycznej. W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych działało wielu zapaleńców o niebanalnych zdolnościach artystycznych i późniejszych wybitnych zasługach pedagogicznych.

Do aktywnej twórczości wrócili malarze o przedwojennych jeszcze zasługach i osiągnięciach: Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa czy Wacław Szczeblewski. Inspiracje odnajdowano w odbudowie zniszczonego świata i wpisanej w te działania społecznej energii, której istnienia zaprzeczyć nie sposób. Czasy dla artystów łatwe nie były, bo ich ideologicznego określenia i zaangażowania natarczywie domagał się coraz bardziej brutalny reżim władzy ludowej.

Dzieła z wystawy wyraziście nawiązują do tych społeczno-politycznych tendencji, chyba najbardziej w pamięć zapada obraz Władysława Jackiewicza, Bohdana Borowskiego i Rajmunda Pietkiewicza przedstawiający „Stalina wśród Mazowsza”

INFORMACJE
Pierwsza dekada (po burzy nad starym światem). Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
Wystawa do 30-01-2018