Informacje

Piaskowa szopka w Oliwie

InfoGdansk
21 grudnia, 2022
Zdjęcie: Piaskowa szopka w Oliwie.

Jak co roku świąteczne iluminacje rozświetliły przestrzeń Oliwy, która bez wątpienia jest jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska. Bajkowe światła zobaczyć można w Parku Oliwskim, wielkie zainteresowanie odwiedzających przyciąga też piaskowa szopka bożonarodzeniowa.

Piaskowe szopki w Oliwie

Tradycja budowy oliwskich szopek z piasku trwa już ponad dziesięć lat. Wyjątkowa inicjatywa artystyczna odbywa się pod opieką Oliwskiego Ratusza Kultury, którego działalność wyraźnie ożywiła uśpioną przez wiele lat dzielnicę. W artystyczne przedsięwzięcie angażuje się również Giennadij Jerszow, w dorobku którego odnaleźć można wiele wybitnych realizacji pomnikowych na terenie Gdańska, Polski i Ukrainy.

Prace przy budowie szopki trwają zazwyczaj od końca listopada. Po ustawieniu specjalnie wzmocnionego fundamentu rozpoczyna się zwożenie kilkudziesięciu ton piachu. Następnie do akcji wkraczają artyści, którzy z mieszanki piasku i gliny cierpliwie formują monumentalne przedstawienie.

W tym roku oliwska szopka powstała według projektu Ewy Topolan, a w pracach uczestniczyli artyści: Małgorzata Korenkiewicz, Bogusław Zen, wspomniany już Giennadij Jerszow i Serhij Stebliuk.

Każdego roku szopka wygląda nieco inaczej, zawsze oczywiście dotyczy tematyki Narodzenia Pańskiego i w związku z tym jej głównym motywem jest przedstawienie Świętej Rodziny.

Jedna z wcześniejszych szopek przedstawiała na przykład Narodzenie Pańskie w otoczeniu charakterystycznych gdańskich zabytków, innym razem powstało dzieło złożone z trzech części, zatem piaskowy tryptyk o bożonarodzeniowej tematyce,.

Piaskowa szopka z gdańskimi zabytkami.

Tegoroczna piaskowa szopka w Oliwie waży 60 ton i jest jedynym tego rodzaju dziełem w Polsce. I drugim co do wielkości na świecie, bo ustępuje tylko piaskowej szopce z Watykanu!

Świąteczna Oliwa

Jak rozumieć formę tegorocznego piaskowego dzieła?

NIECH BĘDZIE POKÓJ – oto przesłanie tegorocznej szopki z piasku, która jest owocem współpracy artystów polskich i ukraińskich.

Rzeźba stylistyką nawiązuje do nurtu art deco poprzez swoją syntetyczną, geometryzująca formę i jasność przekazu. Świętej Rodzinie towarzyszy dwoje dzieci oraz chóry anielskie. Dzieci obdarowują Chrystusa jabłkiem i chlebem. Jabłko jest owocem z drzewa poznania dobra i zła, symbolizuje również wiedzę, wtajemniczenie i władzę. Chleb to mądrość, obfitość i gościnność, wartość życia samego w sobie. Kompozycję wieńczy gołąb jako symbol pokoju i miłości.

Piaskowe dzieło sztuki zostało tradycyjnie odsłonięte podczas Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej, która przyciąga wielkie zainteresowanie mieszkańców i również odwiedzających miasto turystów.

Szopkę można podziwiać do 8 stycznia 2023 roku. Warto przy okazji przespacerować się przez bajecznie iluminowane alejki pobliskiego Parku Oliwskiego. Na wodach parkowego stawu unoszą się świetlne galeony, a w pobliżu Dworku Saltzmanna zobaczyć można iluminowane formy, od których dosłownie nie można oderwać oczu.

Zobacz też – Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta?

Natomiast w centrum Gdańska do 23 grudnia trwa Jarmark Świąteczny, wyróżniony drugim miejscem w konkursie European Best Christmas Market 2023.