Informacje

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

InfoGdansk
1 grudnia, 2022
Zdjęcie: Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

Od końca listopada trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, który jak każdego roku wypełnia gdańskie uliczki świątecznym nastrojem i bajkowym klimatem. Na odwiedzających czekają stoiska z nietuzinkową ofertą, formułę kilkutygodniowej imprezy poszerza też ciekawy program artystyczny.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w przestrzeni Targu Węglowego, ulicy Tkackiej, dziedzińca Forum Gdańsk oraz w zabytkowej Wielkiej Zbrojowni.

Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku

Na zwiedzających czeka 155 stoisk z szerokim asortymentem upominków, dekoracji i nietypowych kulinariów. Na straganach z rękodziełem nabyć na przykład można drewniane dziadki do orzechów, wyroby z wełny i lnu, ręcznie dmuchane bombki, czy też artystycznie wykonaną ceramikę. Oferta gastronomiczna obejmuje natomiast wyroby regionalne z między innymi egzotycznej kuchni krymsko-tureckiej, japońskiej i tajskiej. Degustując szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze czy chrupiące toffu można przenieść się w daleki świat egzotycznych wrażeń i smaków.

Z dnia na dzień jesienno-zimowego chłodu przybywa. I na to jest rada, na jarmarku wypić można gorące czekolady i wiele rodzajów herbat. Warto przy tym nabyć jarmarkowy kubek kolekcjonerski, bo część dochodów ze sprzedaży zasili konto Fundacji Hospicyjnej.

W programie Jarmarku Bożonarodzeniowego przewidziano sporo atrakcji artystycznych. Od 2 grudnia we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni działać będzie Artystyczny Zakątek z szerokim asortymentem rękodzieła. Odbędą się też warsztaty i atrakcje dla najmłodszych uczestników.

Artystycznym wydarzeniem bez wątpienia będzie „Carillonowe Kolędowanie”, które odbędzie się z użyciem jedynego mobilnego carillonu w Polsce. W koncercie udział weźmie carillonistka Monika Kaźmierczak oraz trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk. Warto przypomnieć – Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce z carillonami koncertowymi. Oprócz wspomnianego carillonu mobilnego zbudowane z dzwonów instrumenty działają na wieżach kościoła św. Katarzyny oraz gotycko-renesansowego Ratusza Głównego Miasta.

Zobacz więcej – program Jarmarku Bożonarodzeniowego

Organizowany od wielu lat jarmark doczekał się szczególnego wyróżnienia, bo jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2020”, w tej konkurencji gdańska impreza zajęła wysokie 3 miejsce. Czy w tym roku uda się sukces powtórzyć, a może nawet poprawić? Głos można oddać na podanej wyżej stronie imprezy.

Boże Narodzenie w Gdańsku

Opisywany jarmark wpisuje się w szersze działania, które ciekawie wprowadzają świąteczny klimat i nastrój w przestrzeń gdańskich placów i uliczek.

5 grudnia świąteczne iluminacje rozświetlą charakterystyczne miejsca i zakątki miasta, niektóre instalacje będą nawiązywać do ważnych wątków gdańskiej historii. O budowie statków przypomni na przykład iluminowany dźwig stoczniowy. Świątecznym blaskiem rozbłyśnie też przestrzeń Parku Oliwskiego.

Na Długim Targu już teraz zobaczyć można choinkę świąteczną. Drzewko mierzy 17 metrów wysokości i będzie rozświetlone z wykorzystaniem 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota.

Zobacz też – Dlaczego warto zakupić dystrybutor wody do restauracji?

Podsumowaniem i zaproszeniem do dalszego świętowania będzie miejska wigilia, która odbędzie się 18 grudnia o godz. 16.30 na Długim Targu. Warto przyjść wcześniej, bo już o godz. 15.30 od strony Targu Węglowego przejdzie grupa kolędników i pasterzy z gwiazdą, turoniem, i aniołami na szczudłach, pojawią się też aktorzy w strojach gdańskich mieszczan. Pół godziny później zabrzmi kolęda wykonana na carillonie i rozpoczną się występy aktorów Teatru GAK i Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz ukraińskiego chóru „Vyrij”.
.