Imprezy

„Oznaki czasu” – wystawa znaków graficznych Piotra Kowalskiego

InfoGdansk
21 grudnia, 2021

Projektanci „Na Piwnej” to nowa odsłona Galerii ZPAP na Piwnej 67/68 w Gdańsku. W galerii będą prezentowani projektanci zajmujący się nie tylko grafiką projektową, lecz również Ci, którzy zajmują się typografią, liternictwem i kaligrafią, wzornictwem i działaniami pokrewnymi.

Piotr Kowalski w Galerii ZPAP

Pierwszą wystawą będzie prezentacja moich znaków graficznych, które powstały w latach 1985-2021. Będzie to wybór ok. 72 znaków, kilka nie było wdrożonych, w których wykorzystywałem nie tylko graficzne elementy skojarzeniowe, czy też konstruowane, ale też w bardzo wielu wypadkach stosowałem kaligrafię. Będą znaki firmowe, towarowe, sygnety okolicznościowe czy znaki prywatne.

W doborze znaków kierowałem się przede wszystkim ich różnorodnością. Oczywiście, jedne znaki żyją krócej inne dłużej, jeszcze inne przechodzą korektę, ale wszystkie są odzwierciedleniem czasu, w którym powstały. To samo można powiedzieć o plakatach, których żywot jest podobny, jednak zadanie, forma graficzna, charakter przekazu są zupełnie inne. Pomyślałem, że kilka plakatów pokażę również, tym bardziej, że moje dotychczasowe wystawy miały charakter kaligraficzny i fotograficzny.

Zatem zapraszam na spotkanie ze znakami już od 8 stycznia 2022 roku do Galerii na Piwnej, będę również do dyspozycji w godzinach otwarcia, jeśli nie zniosą obostrzeń covidowych to proszę pamiętać że w galerii będzie obowiązywać noszenie maseczki zakrywającej nos i usta. Pozdrawiam i do zobaczenia Piotr Kowalski.

PIOTR KOWALSKI Urodził się w Międzyzdrojach w roku 1950. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie ukończył w 1971 roku. Następnie podjął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Szczecinie na stanowisku instruktora plastycznego. W latach 1973-1978 studiował w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w 1978 roku w pracowni projektowania graficznego doc. Witolda Janowskiego.

W latach 1978-1987 pracował na stanowisku asystenta Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, ucząc liternictwa i typografii studentów I – III roku. W latach 1987-1990 prowadził samodzielną działalność artystyczną wykonując różne zlecenia z zakresu projektowania graficznego, między innymi projektował znaki firmowe, towarowe, okolicznościowe, okładki do książek na zlecenie Krajowej Agencji Wydawniczej, plakaty kulturalne, polityczno-społeczne i inne. W latach 1990-1996 pracował w firmie projektowej GRUPA A5 na stanowisku projektanta, a późniejszym okresie awansował na stanowisko kierownika pracowni.

W latach 1996-2000 rozpoczął pracę w Zakładach Artystycznych ART na stanowisku samodzielnego projektanta. W roku 2000 powrócił do samodzielnej pracy artystycznej, wykonując różne zlecenia z zakresu projektowania, fotografii, jak i kaligrafii. Przez cały czas doskonalił swoje umiejętności artystyczne i zawodowe. Zajmuje się liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych firmowych, towarowych i okolicznościowych, projektowaniem systemów identyfikacji wizualnej, ilustracją, plakatem, fotografią, grafiką komputerową. Obecnie szczególny nacisk kładzie na doskonalenie warsztatu z kaligrafii. Od roku 1981 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków W latach 2000 – 2005 był członkiem Pomorskiego Klubu Fotografów Reklamowych

INFORMACJE
„Oznaki czasu” – wystawa znaków graficznych Piotra Kowalskiego;
Galeria ZPAP – Związku Polskich Artystów Plastyków;
ul. Piwna 67/68, 80-836 Gdańsk;
Wystawa czynna w dniach 08-30.01.2022 r. od wtorku do niedzieli, w godzinach 13.00-17.00.