Impreza już się odbyła

Imprezy

Otwarcie wystawy „Czarni Huzarzy i inni. Rezerwistyka Gdańska przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa”

InfoGdansk
19 marca, 2019

Olbrzymie zainteresowanie „Huzarami Śmierci” po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego „Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów” sprawia, że znów o nich mówimy i pokazujemy eksponaty z nimi związane!

Fundacja dla Gdańska i Pomorza, Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy, Wydawnictwo Region oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają w sobotę 23 marca br. na dwa wydarzenia.

Wystawa o „Czarnych Huzarach” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

O godz. 15.00 w Muzeum otwieramy wystawę „Czarni Huzarzy i inni. Rezerwistyka Gdańska przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa”. To niezwykle ciekawy zbiór kilkudziesięciu przedmiotów związanych z wojskową obyczajowością przełomu XIX i XX wieku. Szczególne święto, jakim było przejście pruskiego żołnierza do rezerwy upamiętniano m.in. ozdobnymi kuflami lub innymi przedmiotami związanymi z wojskiem. Na potrzeby licznych jednostek wojskowych stacjonujących wówczas w Gdańsku wykonywano też szereg ozdobnych i pamiątkowych przedmiotów, m.in. z porcelany.

To właśnie te specyficzne, nierzadko kunsztowne i eleganckie „gadżety” będziemy mogli podziwiać na muzealnej wystawie przygotowanej ze zbiorów oliwskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, znanego sportowca, a także społecznika. Pozyskiwane przez lata kufle, talerze, filiżanki, obrazy oraz elementy wyposażenia wojskowego tworzą barwny zbiór pokazujący trochę inne – często lekkie i zabawne – oblicze pruskiej armii. Na wystawie nie zabraknie motywów ze słynną huzarską czaszką, wzbogaci ją także multimedialny pokaz pocztówek ze zbiorów Andrzeja Walasa i Krzysztofa Gryndera.

Po wernisażu, o godz. 16.00 zapraszamy na wykład Andrzeja Gruszczyńskiego. Autor „Leibhuzarów” ponownie zabierze nas w historyczną podróż, tym razem nie tylko w klimatach „huzarskich”. Pełen ciekawostek i mało znanych faktów wykład poprowadzi nas przez dzieje budzącego grozę wojennego symbolu. „Historia trupiej główki” to tytuł wykładu, którego treści wszyscy się już domyślamy. W czasie prezentacji także nie zabraknie ciekawych materiałów zdjęciowych.

Wstęp wolny, zapraszamy!
Informacja prasowa: Gdański Kantor Wydawniczy

INFORMACJE
Otwarcie wystawy „Czarni Huzarzy i inni. Rezerwistyka Gdańska przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa”;
Dom Przyrodników (siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku), ul. Mariacka 25/26, Gdańsk;
23 marca 2019 r., otwarcie wystawy o godz. 15:00, wykład o godz. 16:00
wstęp wolny