Rozmaitości

Opieka nad osobami starszymi – co warto wiedzieć?

InfoGdansk
1 sierpnia, 2024

Ostatnie lata przyniosły wielki wzrost zapotrzebowania na usługi związane z opieką nad osobami w podeszłym wieku. Z czego wspomniana tendencja wynika? Przede wszystkim z głębszych procesów demograficznych i społecznych, które skutkują zwiększonym udziałem osób starszych w ogólnej populacji.

Kolejnym czynnikiem jest zaangażowanie osób pracujących w zawodowe aktywności i zobowiązania, co znacząco ogranicza możliwość opieki nad rodzicami i krewnymi w podeszłym wieku.

Na wymienione czynniki często nakłada się rozproszenie rodziny i bariera odległości, stąd już bliska konieczność wsparcia ze strony dyspozycyjnych i właściwie przygotowanych opiekunów.

Dlaczego opieka nad osobami starszymi jest bardzo ważna?

Dlatego osoby czynne zawodowo coraz częściej nie mogą poświęcić rodzicom czy krewnym odpowiedniego czasu i uwagi, a przecież pojawia się też kwestia fachowej opieki opartej między innymi na przynajmniej podstawowej znajomości zagadnień medycznych i farmaceutycznych.

Temat opieki nad osobami starszymi od lat zyskuje na znaczeniu, to tendencja o pozytywnym oddziaływaniu, bo ułatwiająca organizację życia społecznego oraz wykorzystanie niemałego potencjału osób w tym wieku.

Zdecydowanie mijają czasy, gdy osoby starsze są marginalizowane, czy na wiele innych niewypowiedzianych wprost sposobów wykluczane. To pełnoprawni uczestnicy życia społecznego, których umiejętności, wiedza i doświadczenie powinny być na wiele sposobów korzystnie spożytkowane.

Fachowy opiekun osoby starszej jako osoba odpowiednio wyedukowana i merytorycznie przygotowana udzieli wydatnej pomocy w utrzymaniu zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej powierzonej opiece osoby. Z fachową znajomością zagadnień związanych z opieką znacząco odciąży rodzinę takiej osoby, a poprzez kontrolę systematycznego zażywania leków pomoże w utrzymaniu właściwej kondycji i zdrowia.

Wiele dobrego wniesie też samą obecnością i zainteresowaniem, bo zwykłą, naturalną rozmową można zdziałać prawdziwe cuda, przede wszystkim wzmocnić stan psychiczny objętej opieką osoby.

Zakres działań opiekuna osoby starszej może być oczywiście znacznie szerszy, taka osoba może też wykonywać profilaktyczne zabiegi przeciwodleżynowe, brać aktywny udział w prowadzeniu gospodarstwa domowego i dbać o czystość w domu. Do tego realizować recepty i podawać odpowiednie leki, o czym była już mowa powyżej. Wiele zależy od miejsca świadczonej opieki i ustalonego zakresu działań. Każda sytuacja może też być inna, na przykład opiekun o wybitnych predyspozycjach interpersonalnych może też zintegrować rodzinę i zaangażować jej członków w opiekuńcze działania.

Kim jest opiekun osoby starszej

Praca opiekuna osób starszych jest więc społecznie bardzo potrzebna, do tego odpowiedzialna, wymagająca kwalifikacji, wiedzy i odpowiednich predyspozycji.

O jakich predyspozycjach mowa? Przede wszystkim psychicznych, opiekun powinien być osobą cierpliwą, z łatwością nawiązywania kontaktów, umiejętnością słuchania i prowadzenia rozmowy. Takie umiejętności wcale nie są oczywiste, w znacznej mierze są wrodzone, wynikają z charakteru, poziomu kultury, ponadto życiowego doświadczenia i umiejętności jego wykorzystania. Przydatną, a często niezbędną cechą jest asertywność, czyli umiejętność odmowy, zakreślania i obrony wytyczonych granic. Chętnych do podważania fachowej wiedzy i umiejętności zazwyczaj nie brakuje, takie utrudnienia może też powodować zachowanie osoby objętej opieką oraz jej rodziny.

Z pewnością przydaje się cierpliwość i umiejętność spokojnego, rzeczowego tłumaczenia sensu podjętych czynności.

Zobacz więcej:
https://medical.edu.pl/kursy/132/kurs-kwalifikacyjny-opiekuna-osob-starszych

Opiekun osoby starszej powinien też być sprawny fizycznie, często bowiem opieka wymaga prowadzenia ćwiczeń, pomocy w wykonywaniu wielu czynności dnia codziennego, a mobilizując do samodzielności trzeba wykazać się gotowością na wysiłek o różnym charakterze.

Kim zatem jest opiekun osoby starszej? Wbrew pierwszym i prowadzącym do uproszczeń wrażeniom – osobą realizującą złożone i odpowiedzialne społecznie zadania, od poniekąd funkcji rehabilitanta, poprzez animatora czasu wolnego, organizatora i słuchacza To odpowiedzialność o wiele większa, niż może się wydawać.

Kurs kwalifikacyjny opiekuna osób starszych

Spektrum zagadnień związanych z opieką nad osobami starszymi jest więc bardzo szerokie. Temat opieki został też uregulowany przepisami prawa, które ograniczają dowolność i przypadkowość w tym wymagającym odpowiedzialności obszarze.

Zatem opiekun osób starszych kurs wprowadzi w zakres tej tematyki i otworzy możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia w domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej i domach samopomocy. Odbycie kursu ułatwi też podjęcie indywidualnej opieki w miejscu zamieszkania osób potrzebujących takiego wsparcia.

Warto zwrócić uwagę na merytoryczny zakres proponowanych zajęć oraz kwestię końcowego certyfikatu, którego wydanie zwiększy sens i wartość podjętego kształcenia.

Temat opieki nad osobami starszymi jest złożony, a w najbliższych latach jego znaczenie będzie bez wątpienia coraz większe.

Materiał zewnętrzny.