Rozmaitości

Okna przesuwne – co warto wiedzieć?

InfoGdansk
12 sierpnia, 2022

Przez długie dziesięciolecia w polskim budownictwie królowały tradycyjne okna rozwierne, potem nowością stały się okna rozwierno-uchylne. Okien przesuwnych nie stosowano, takie rozwiązania były bardziej popularne w zachodniej i południowej części Europy. Ostatnie dekady przyniosły większe zainteresowanie tymi systemami okiennymi również i w naszym kraju.

Kiedy zastosować okna przesuwne

Nic w tym dziwnego, zastosowanie okien przesuwnych otwiera nowe możliwości aranżacji wnętrz, może też podnieść wizualną i architektoniczną wartość zabudowy.

Kiedy zastosować tego rodzaju system okienny? Okna przesuwne bardzo dobrze sprawdzają się jako połączenie wnętrza z większym balkonem, werandą, tarasem, czy też ogrodem.

Przy wyborze producenta i modelu należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów: izolacyjną ochronę przed hałasem i utratą ciepła, łatwość i intuicyjność obsługi, estetykę, zastosowane materiały i oczywiście kryterium cenowe. Punktem wyjścia powinny być jednak dostępne uwarunkowania, bo przy małych otworach okiennych (poniżej 2 m szerokości) bardziej funkcjonalne będą tradycyjne okna balkonowe z ruchomym słupkiem.

PSK czy HST – oto jest pytanie.

Okna przesuwne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz dużych mieszkaniach w nowoczesnym budownictwie. Zazwyczaj stosowane są dwa podstawowe rozwiązania.

W oknach uchylno-przesuwnych (PSK) skrzydła stałe i ruchome ustawione są w jednej płaszczyźnie. Otwarcie odbywa się przez uchylenie i odsunięcie skrzydła ruchomego od progu, następnie przesunięcie po prowadnicy zamontowanej w dolnej części ościeżnicy. Otwieranie jest płynne i ciche. Tego rodzaju okna można również uchylić, co ułatwia wietrzenie wnętrza.

Okna PSK stosuje się przy stosunkowo niewielkich otworach okiennych od 2 do 3 metrów szerokości. W tym systemie powierzchnia okna może wynosić do 8 m².

W przypadku szerszych otworów okiennych konieczne jest zastosowanie systemu HST (okien unoszono-przesuwnych), który doskonale się sprawdza przy oknach ciężkich i wielkowymiarowych. System HST zapewnia też funkcjonalność i niezawodność działania.

W systemie HST okno składa się ze skrzydeł stałego i ruchomego, które są ustawione równoległe, lecz są nieco wobec siebie przesunięte, zatem okienne skrzydła nie tworzą jednej płaszczyzny. Otwarcie odbywa się poprzez przesunięcie skrzydła ruchomego za skrzydło stałe, ruch odbywa się po szynie ukrytej w podłodze.

Ważące nawet kilkaset kilogramów skrzydło może być otwierane nawet przez dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Powierzchnia okien wykonanych w systemie HST może wynosić nawet 14 m². W tego rodzaju systemach można też stosować sterowanie zdalne z wykorzystaniem pilota lub smartfona.

Okna HST są znacząco droższe od okien wykonanych w systemie PSK.

Opisywane okna wykonywane są z użyciem PCV, drewna, aluminium lub kombinacji tych materiałów.

Z podjęciem decyzji nie należy się spieszyć, warto natomiast odwiedzić profesjonalny salon sprzedaży, obejrzeć działanie poszczególnych modeli i skonsultować się z doradcą.

Podsumowując, okna przesuwne warto zastosować z myślą o wykorzystaniu ładnego i panoramicznego widoku na okolicę. System przesuwny sprawdzi się wizualnie przy szerokim połączeniu pomieszczenia z zewnętrznym tarasem. Rozwiązanie umożliwi też ustawienie mebli z bliskim sąsiedztwie takiego okna.

Okna przesuwne – wady i zalety

Okna przesuwne zapewniają wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Większa powierzchnia okienna zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, co powiększa wizualnie przestrzeń użytkową. W malowniczym otoczeniu okna przesuwne niejako integrują budynek z zewnętrznym widokiem, zatem możliwości relaksu i odpoczynku są bez wątpienia znacznie większe.

Nie bez znaczenia jest też lepsze nasłonecznienie użytkowego wnętrza.

Poprzez zastosowanie niskich progów zwiększa się bezpieczeństwo, zwłaszcza w domu czy mieszkaniu z dziećmi i osobami w podeszłym wieku.

Otwarcie okna przesuwnego nie zabiera przestrzeni, zatem możliwości aranżacji wnętrza są bez wątpienia znacznie większe i ciekawsze. W sąsiedztwie okna można na przykład ustawić donice z kwiatami lub meble.

Pewnych ograniczeń i mankamentów też nie brakuje. Systemy przesuwne są znacząco droższe od tradycyjnych okien uchylno-rozwierczych. Większym wyzwaniem budowlanym jest etap montażu, konieczne jest bowiem użycie systemowego podparcia. Jako zdecydowanie bardziej narażone na usterki wymagają fachowego serwisu, Należy również pomyśleć o umiejętnej modyfikacji warstwy ocieplenia w celu uniknięcia tzw. mostków termicznych.

Mycie tego rodzaju okien może być niemałym wyzwaniem, konieczne jest wykorzystanie wysokiej drabiny, przyda się również myjka parowa z odpowiednio długą lancą.

Decyzja o montażu okien przesuwnych nie powinna być szybka i impulsywna, warto rozważyć trudne do szybkiej i taniej zmiany uwarunkowania i wszystkie pozostałe „za i przeciw”.