Impreza już się odbyła

Informacje

Ocalone w grafice. Akwaforty Johanna Carla Schultza z Muzeum Narodowego w Gdańsku

InfoGdansk
6 sierpnia, 2018
Ocalone w grafice. Akwaforty Johanna Carla Schultza z Muzeum Narodowego w Gdańsku
Zdjęcie: Ocalone w grafice. Akwaforty Johanna Carla Schultza z Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wystawa prezentuje akwaforty Johanna Carla Schultza, który jako malarz i grafik wiele uwagi poświęcił artystycznemu upamiętnieniu odchodzącego do przeszłości Gdańska.

Johann Carl Schultz wybitnie zasłużył się w ratowaniu gdańskich zabytków

W drugiej połowie XIX stulecia przez nadmotławskie miasto przeszła fala modernizacyjnych przemian. Poszerzano ulice, rozbierano przedproża, coraz głośniej mówiono o niwelacji otaczających miasto fortyfikacji. Z miejskiego pejzażu znikały kolejne obiekty o niebanalnych walorach zabytkowych i historycznych.

Johann Carl Schultz zaangażował się w czynną obronę gdańskich zabytków, to z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Starodawnych Budowli i Zabytków Sztuki Gdańska. Podejmowane działania zazwyczaj rozbijały się o mur urzędniczej bezczynności i braku zrozumienia. W tej kwestii niewiele się zmieniło, bo i obecnie z gdańskiej przestrzeni giną obiekty o walorach historycznych, a konserwatorskie służby zbyt często wykazują się bezradnością, co gorsza i bezczynnością.

Artysta do obrony zabytków wykorzystał swoje nieprzeciętne talenty i umiejętności. W cyklu “Gdańsk i jego budowle w oryginalnych malowniczych sztychach z geometrycznymi szczegółami i tekstem” przedstawił urocze zakątki i panoramiczne ujęcia nadmotławskiego miasta, z kompozycją detali i niezwykłym ujęciem atmosfery gdańskich uliczek.

Prorocze słowa Johanna Carla Schultza

We wstępie do cyklu Johann Carl Schultz zawarł prorocze słowa: “Niech przynajmniej obrazy owych budowli trafią do potomnych”. Jego akwaforty stały się artystycznym i bezcennym historycznie pomnikiem odchodzącego do przeszłości Gdańska, z ich wykorzystaniem prowadzono też powojenną odbudowę Głównego Miasta.

Cykl doczekał się uznania ze strony współczesnych oraz Królewskiego Złotego Medalu w dziedzinie nauki i sztuki.

Na wystawie kilkadziesiąt prac z opisanego wyżej cyklu, warto zwrócić uwagę na bogate w detale przedstawienia sieni gdańskich i znanych kościołów. Ciekawym akcentem portret artysty wykonany podczas jego pobytu we Włoszech.

INFORMACJE
Ocalone w grafice. Akwaforty Johanna Carla Schultza z Muzeum Narodowego w Gdańsku
Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego W Gdańsku
Ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
Wystawa do 30 września 2018.