Muzea

Nowe wnętrze gdańskiego Żurawia

InfoGdansk
25 marca, 2022
Zdjęcie: Żuraw w Gdańsku. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przekazała plac budowy Przedsiębiorstwu Budowlanemu „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy, które wykona konserwację, remont i modernizację gdańskiego Żurawia. Dzięki realizacji tej inwestycji zabytkowy dźwig portowy zyska nowy blask.

Remont Żurawia odbędzie się pod nadzorem konserwatora zabytków

Prace budowlano – konserwatorskie przy Gdańskim Żurawiu – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakrojone będą na wyjątkowo szeroką skalę. W przyjętym planie między innymi konserwacja murów ceglanych, naprawa pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej. Cały zakres prac odbędzie się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

– Najważniejsze zmiany dotkną wnętrza budynku. Wymienimy instalację elektryczną, elementy sanitarne i przede wszystkim system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. W tym celu zaprojektowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania budynkiem. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Żuraw w zasłonie rusztowania

Rozpoczęte prace budowalne i związane z nimi względy bezpieczeństwa wymuszają na wykonawcy rozstawienie rusztowania wokół Żurawia i zajęcie części pasa drogowego. Zatem przez wiele miesięcy jeden z najważniejszych symboli Gdańska nie będzie mógł być oglądany przez turystów.

-Miejsce remontu jest szczególne. Mówimy o ścisłym centrum miasta, gdzie zabudowa jest bardzo zwarta i gdzie w miesiącach letnich przebywa mnóstwo osób. Wiemy już, że zamknięta będzie brama Żurawia. Wykonawca będzie musiał również wziąć pod uwagę organizowany przez miasto i cieszący się dużą popularnością Jarmark Dominikański oraz planowany remont Długiego Pobrzeża.dodaje Robert Domżał.

Wnętrze Żurawia nową atrakcją Gdańska

Przebudowa wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego pozwoli na modyfikację dotychczasowej ścieżki zwiedzania i udostępnienie turystom niewykorzystywanych dotąd przestrzeni.

Narracja planowanej nowej wystawy stałej obejmuje życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich.

-Żuraw jest zabytkiem techniki i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie. Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska. uzupełnia Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM.

Międzynarodowa współpraca gwarancją sukcesu

Projekt zakłada również działania partnerskie z Muzeum Vest i Muzeum Lindesnes – instytucjami kulturalnymi z Norwegii.

W trakcie realizacji jest już produkcja filmu historyczno-edukacyjnego, a także szkolenie z zakresu ciesielstwa i konserwacji historycznych budynków. Międzynarodowa wymiana doświadczeń odbywać się będzie także podczas warsztatów z zakresu stolarstwa i modelarstwa.

Koszt inwestycji to niespełna 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Umowa z wykonawcą została podpisana 14.03.2022 r. Od tego dnia firma na wykonanie prac budowlano – konserwatorskich ma 23 miesiące. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Zobacz też – Planujesz zakup samochodu elektrycznego? Zwróć uwagę na te 3 kwestie!

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Żuraw w Gdańsku – informacje dodatkowe

WIRTUALNE ZWIEDZANIE:
https://wmm.nmm.pl/virtualtour/zuraw/tour.html

MODEL 3D ŻURAWIA
https://sketchfab.com/3d-models/zuraw-4364d0d2063f4f9883173e0dc1fc18e8