Imprezy

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

InfoGdansk
18 maja, 2024

Wydarzenia z wartkiego nurtu Europejskiej Nocy Muzeów obejmą też Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Na zwiedzających wiele atrakcji czeka w Oddziale Sztuki Dawnej, który działa w budynku dawnego franciszkańskiego klasztoru i jest najstarszym obiektem muzealnym w Gdańsku.

Noc Muzeów 2024 w Oddziale Sztuki Dawnej

Oddział Sztuki Dawnej
GDZIE: ul. Toruńska 1, Gdańsk
KIEDY: 19:00–1:00

Bal u patrycjuszy
Zapraszamy was na bal! Naszymi gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią nam tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty, w czasie których będziecie mogli wyposażyć się w stylowe dodatki. Plotka głosi, że zdradzą także kilka skandali z wysokich sfer (ale sza, nie słyszeliście tego od nas).

19:30-00:00
Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką
Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra dla nas Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika – gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. Dobra zabawa nie ma limitu wieku, czekamy więc na was wszystkich na parkiecie.

19:30-23:00
Warsztaty sitodruku
Jaka jest lepsza pamiątka z muzeum niż torba? Pomieści wiele i wytrzyma jeszcze niejedną wizytę. Podczas warsztatów będziecie mogli samodzielnie wykonać na niej sitodruk nawiązujący do dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nad stoiskiem czuwa: Pracownia Wschodnia.

19:30-23:00
Warsztaty biżuteryjne
Patrycjuszowski strój nie mógł obyć się bez okazałej biżuterii. W czasie wizyty w Oddziale Sztuki Dawnej koniecznie odnajdźcie stoisko, przy którym wykonacie jej współczesną, kolorową wersję. Nad stoiskiem czuwa pracownia Lignumki.

19:30-23:00
Luksus na pokaz
Luksus, blichtr i ekstrawagancja to słowa najlepiej opisujące gust dawnych gdańszczan. Nasi kustosze przygotowali dla was wyjątkowy pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, które mają z nimi wiele wspólnego. Pierwszy to portret Bartłomieja Schachmanna – burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki. Drugi to zegar autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.

Pokazy odbywają się co 15 min. Obowiązuje limit osób w jednym wejściu – max. 15 osób w grupie.

19:00-00:00
Gra muzealna „Lubieżni i kłótliwi”
Na wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” dzieła opowiadają nam o tym, jak chcieli widzieć siebie dawni gdańszczanie. Jest jednak jeden problem – nie zawsze byli aż tak pobożni i cnotliwi, za jakich chcieliby uchodzić. Muzealne sale pełne są skandali. Podążajcie ich tropem i przekonajcie się, kto był lubieżny, a kto kłótliwy. Gra 16+

19:00-00:00
Szukanki – zadania dla młodych koneserów sztuki
Lubicie buszować po zakamarkach? Macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości? To dobrze się składa, bo mamy dla was kilka rzeczy do odnalezienia. Karty w dłoń i ruszajcie na odkrywanie muzeum! Zobaczycie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze dzieła sztuki związane z dawnym Gdańskiem, jakie mamy w naszych zbiorach.

19:15–00:00
Skandaliczny spacer
Gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? O wszystkim opowiedzą nasi edukatorzy i edukatorki, którzy odkryją przed wami muzealne tajemnice, skandale i historie z dreszczykiem. Wypatrujcie ich przy wybranych eksponatach. Koniecznie odwiedźcie wszystkie punkty!

19:00–00:30
„Dzieła utracone”
Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.

19:00–00:30
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów
Gdańszczanie słynęli ze swojego zamiłowania do nauki i otwartości na świat. Nie mniej słynna była ich żyłka do handlu. Jeśli chcecie połączyć zdobywanie wiedzy z ubiciem dobrego interesu, sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży książek i katalogów.

19:00–00:30
Strefa barowa „Red Light”
Z ogromu emocji na balu łatwo opaść z sił. Odświeżycie je w strefie barowej, o którą zadba „Red Light”.

Oddział Sztuki Dawnej – najstarsze muzeum w Gdańsku

W drugiej połowie XIX wieku miasto Gdańsk ogarnęła gorączka modernizacyjnych działań. Powstała nowoczesna sieć wodociągowo-kanalizacyjna, wybrukowano i poszerzono najważniejsze miejskie ulice, które doczekały się również nowoczesnego (jak na tamte czasy) oświetlenia gazowego.
Brakowało jednak placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia, pasującej do rosnących ambicji i aspiracji miejskich włodarzy.

Zobacz też – Jak okulary do komputera mogą poprawić komfort Twoich oczu podczas pracy?

Dzięki zaangażowaniu między innymi Rudolfa Freitaga pierwsze muzealne wystawy udostępniono w adaptowanym do nowych funkcji budynku dawnego franciszkańskiego klasztoru, w którym przez kilkaset działało też Gimnazjum Akademickie – miejskie szkoła średnia słynąca z wyjątkowo wysokiego poziomu nauczania.
Muzealna placówka działała od 1873 roku jako Stadtmuseum, zatem w zeszłym roku upłynęło okrągłe 150 lat od powstania tego pierwszego gdańskiego muzeum.

Niestety wielkie straty przyniosła II wojna światowa, część zbiorów przepadła w odmętach wojennej destrukcji, jeszcze więcej zagrabiły wyspecjalizowane w kradzieży dzieł sztuki odziały Armii Czerwonej.

Pomimo tych strat Oddział Sztuki Dawnej przyciąga znakomitym poziomem prezentowanych zbiorów. Zwiedzający najwięcej czasu spędzają przy obrazie „Sąd Ostateczny”, to wybitne dzieło późnośredniowiecznej sztuki uznawanej jest obok krakowskiej „Damy z łasiczką” za najcenniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych.

W Oddziale Sztuki Dawnej warto też zobaczyć kolekcje porcelany, cyny i złotnictwa. Natomiast splot sakralnej i mieszczańskiej sztuki ujęto między innymi w wystawę „Pobożni i cnotliwi” – barwną opowieść o dawnej obyczajowości mieszkańców nadmotławskiego miasta.