Informacje

Nauka pływania dla dorosłych i dzieci – naucz się pływać niezależnie od wieku

InfoGdansk
23 czerwca, 2021

Jesteś rodzicem / dziadkiem energicznego kilkulatka? A może sam zawsze marzyłeś o tym, żeby nauczyć się pływać? Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za późno. Pływanie to jedna z najlepszych i najzdrowszych form aktywności, jakie można podarować swojemu ciału. Jeśli interesuje cię nauka pływania dla dorosłych lub dzieci, sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zapiszesz się na pierwszą lekcję.

1. Nauka pływania dla dorosłych: 5 powodów, dla których warto nauczyć się pływać

2. Nauka pływania dla bobasków – czy to rozsądne?

3. O czym warto pamiętać przed pierwszą lekcją pływania?

Sport jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Chociaż dobrze o tym wiemy, czasem trudno się nam zmobilizować, szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi dyscyplina sportowa, której po prostu nie lubimy, która nie sprawia nam satysfakcji. Nie wszyscy lubią biegać i nie wszyscy czerpią radość z treningów na siłowni. Zamiast się męczyć, warto poszukać takiej dyscypliny sportu, która sprawi nam radość, a do tego przyniesie ulgę dla kręgosłupa. Do takich sportów z pewnością możemy zaliczyć pływanie.

1. Nauka pływania dla dorosłych: 5 powodów, dla których warto nauczyć się pływać

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – znasz to powiedzenie? Niektórzy powołują się na nie także w kwestii pływania, twierdząc, że tę umiejętność należy opanować, gdy jest się jeszcze dzieckiem. To błąd, ponieważ pływanie także dla dorosłych niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Jakich?

  • pływanie zwiększa wytrzymałość i koordynację ruchową
  • pływanie aktywizuje więcej mięśni niż jakikolwiek inny sport
  • pływanie poprawia pracę serca i płuc, dzięki czemu utleniona krew lepiej krąży w całym organizmie
  • pływanie nie obciąża kręgosłupa ani stawów, jest więc świetną formą rehabilitacji po ewentualnych kontuzjach
  • pływanie ułatwia spalanie kalorii, dzięki niemu możemy szybciej spalić tkankę tłuszczową

Oczywiście nie każdy od razu będzie sobie wybitnie radził w wodzie. Dlatego warto zacząć od kilku lekcji z profesjonalistą, które można znaleźć np. tutaj: nauka pływania dla dorosłych Gdynia.

2. Nauka pływania dla bobasków – czy to rozsądne?

Parafrazując klasyka, śmiało możemy napisać, że pływać każdy może. Pływanie to sport dla wszystkich: niemowląt i dziadków, zdrowych i niepełnosprawnych. Pewnie słyszałeś już o tym, że nawet niemowlęta uczą się pływać podczas profesjonalnych lekcji. Jeśli zastanawiasz się, czy to rozsądne, uspokajamy – kilkumiesięczne dzieci czują się w wodzie jak rybki! Pływanie fantastycznie wpływa na ich rozwój i wcale nie jest dla nich ekstremalnym wyzwaniem. W końcu dopiero co maluszki pływały w brzuszku mamy, prawda?

Pływanie wpłynie pozytywnie na odporność maluszka, koordynację ruchową, pracę mięśni i stawów. Nauka pływania to także szybszy rozwój. Interesują cię szczegóły? Zajrzyj tutaj: https://centrumsportowe.gdynia.pl/zajecia-dla-bobaskow/ i dowiedz się więcej, na temat lekcji pływania dla bobasków.

3. O czym warto pamiętać przed pierwszą lekcją pływania?

Paradoksalnie to dorośli mogą być bardziej zestresowani przed pierwszą nauką pływania. Szczególnie, jeśli woda wzbudza w nich strach. Czasem ciężko się przełamać, ale naprawdę warto to zrobić i poczuć dumę.

Na pewno poczujesz się lepiej, jeśli podczas pierwszej lekcji pływania skorzystasz z deski, makaronu czy płetw. Natomiast nie przydadzą ci się dmuchane pływaki, które wymuszają niewłaściwą pozycję tułowia. Niezbędne akcesoria oferuje większość pływalni, np. ta – https://centrumsportowe.gdynia.pl/. Zaopatrz się natomiast w kąpielówki, czepek, klapki, ręcznik i… dobre nastawienie.