Placówka funkcjonuje jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jej działalność dotyczy szkutnictwa i rybołówstwa z obszaru Zalewu Wiślanego. Tematyka rzeczywiście ciekawa, tutejszy region łączy cechy żeglugi śródlądowej z morską, w rezultacie rozwinął się specyficzny typ szkutnictwa, raczej niespotykany poza tym ciekawym obszarem.
W muzeum warto zwrócić uwagę na autentyczny i w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów. Ciekawy też barkas, takie jednostki były wykorzystywane do połowów jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Prawdziwym unikatem bojer lodowy, od nazwiska konstruktora zwany “weilandem”. Miejsce jego ekspozycji nie jest przypadkowe. Na Zalewie Wiślanym takie pojazdy są wykorzystywane od przeszło stu lat. Początkowo przez rybaków udających się zimą na podlodowe połowy. Przy sprzyjającym wietrze używali ich do transportu sań i sprzętu. Po 1945 roku na zamarzniętym akwenie Zalewu coraz częściej pojawiały się jednostki sportowe. O popularności żeglarstwa lodowego w Krynicy Morskiej świadczy fakt, że w 1984 roku zostały tu zorganizowane Bojerowe Mistrzostwa Świata.
Eksponatem o niezwykłych walorach artystycznych jest całkiem spora łódź skomponowana z kilkudziesięciu tysięcy patyków.
Ponadto kutry, łodzie, sieci i narzędzia nawiązujące do głównych profesji tutejszej ludności. Koniec II wojny światowej przyniósł wysiedlenia i wymianę mieszkańców, ale napływowi osadnicy polscy z zaangażowaniem i wytrwałością wznowili trud rybackiej profesji.
Z eksponatami ciekawie korespondują merytoryczne opisy, ich tematyka dotyczy specyfiki regionu i charakterystycznych zawodów i zajęć ludności.
W opisywanym muzeum działa też warsztat szkutniczy, w którym konstruowane są repliki łodzi drewnianych.
Placówka prowadzi zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci uczą się o budowie łodzi, wyplataniu lin i połowach w Zalewie Wiślanym.
W pobliżu placówki przystań z Ławeczką Rybaka i charakterystyczną łopatą – podkreśleniem znaczenia budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Nieco dalej rezerwat Kąty Rybackie z największą kolonią lęgową kormorana czarnego w Europie!
INFORMACJE
Muzeum Zalewu Wiślanego
Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku;
Rybacka 64, 82-110 Kąty Rybackie;
www.nmm.pl