Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa „Żaglowce Zygmunta Chorenia”

InfoGdansk
26 października, 2018
Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Żaglowiec powstał według projektu inż. Zygmunta Chorenia.
Zdjęcie: Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Żaglowiec powstał według projektu inż. Zygmunta Chorenia.

Wystawa z Muzeum Zalewu Wiślanego opowiada o dorobku inż. Zygmunta Chorenia, uznawanego za jednego z najwybitniejszych projektantów statków żaglowych na świecie! Na kolejnych planszach zobaczyć można jednostki zbudowane według pomysłów wspomnianego inżyniera, żaglowce powstały podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej i później własnym biurze “Choreń Design and Consulting”.

Według projektów inż. Zygmunta Chorenia powstały najpiękniejsze polskie żaglowce

Według projektów Zygmunta Chorenia powstały następujące jednostki: barkentyna “Pogoria”, fregata “Dar Młodzieży”, barkentyna ORP “Iskra”, barkentyna “Kaliakra”, statek badawczy “Oceania” i seria pięciu żaglowców dla ZSRR wzorowanych na bardzo udanym “Darze Młodzieży”.

W relatywnie krótkim czasie Stocznia Gdańska zbudowała 11 pięknych i udanych żaglowców, było to osiągnięcie światowej rangi, do którego ciekawie nawiązuje wysoki poziom obecnych polskich stoczni jachtowych.

Na podstawie projektów czy konsultacji Zygmunta Chorenia przebudowano m. in. jednostki: bark “Alexander von Humboldt”, bryg “Fryderyk Chopin”, barkentynę “Estelle” i fregatę “Royal Clipper”.  Obecnie według projektu inżyniera powstaje pięciomasztowa fregata “Flying Clipper”, która po zakończeniu budowy będzie największym żaglowcem na świecie! Wymienione statki łączą w sobie żeglarską funkcjonalność, nowatorstwo rozwiązań i trudne do opisania piękno i elegancję.

Według słów inżyniera Chorenia statki powinny być bezpieczne, wygodne, ładne i szybkie. Inżynier na spotkaniach z publicznością podkreśla też udział i zaangażowanie wielu osób w prowadzonych pracach projektowych.

Wybitne osiągnięcia Zygmunta Chorenia zrodziły się z pasji i bogatych doświadczeń żeglarskich. Jako nastolatek wygrał konkurs miesięcznika “Morze” i w nagrodę wziął udział (1958) w bałtyckim rejsie na pokładzie szkunera “Janek Krasicki”. Kilkanaście lat później, już jako projektant stoczniowy, na pokładzie “Otago” uczestniczył w rejsie dookoła świata.

Na wystawie ciekawe opisy wspomnianych żaglowców i sylwetki wybitnego projektanta.

INFORMACJE
Wystawa czasowa „Żaglowce Zygmunta Chorenia”;
Muzeum Zalewu Wiślanego;
ul. Rybacka 64, 82-110 Kąty Rybackie;
Wystawa do 30 listopada 2018.