Z początkiem XX stulecia nastał rozwój Orłowa (Adlerhorst) jako morskiego kąpieliska. W latach 1906-1907 w pobliżu stromego klifu wyrósł Dom Kuracyjny, przy którym powstał drewniany pomost, chętnie odwiedzany przez coraz liczniejszych spacerowiczów. Po rozbudowie przy molo obsługiwano też niewielkie statki wycieczkowe.
Rozwój orłowskiego kąpieliska – budowa molo
W okresie międzywojennym Orłowo jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu, bo jako polski kurort rywalizowało z leżącym w granicach Freie Stadt Danzig pobliskim Sopotem. Stąd między innymi decyzja o budowie nowego pomostu, z tematem w ciągu zaledwie dwóch miesięcy (1934) uporali się żołnierze Kompanii Szkolnej Batalionu Mostowego w Modlinie. W długim na 430 m obiekcie wykorzystano materiały z niepotrzebnego i rozebranego mola z gdyńskiego portu. W pobliżu powstały też kąpieliskowe łazienki, zatem infrastruktura turystyczna z prawdziwego zdarzenia.
Zobacz też – Molo w Sopocie
W 1935 roku Orłowo zostało przyłączone do dynamicznie rozrastającej się Gdyni, od tej pory dzielnica była turystyczną wizytówką tego portowego miasta.
Zimą 1949 roku molo zostało poharatane siłą potężnego sztormu, przepadła wtedy ponad połowa spacerowego pomostu. Kilka lat później (1953) przeprowadzono remont zachowanych pozostałości.
Orłowskie molo mierzy obecnie 180 m długości i jest jedną z najciekawszych gdyńskich atrakcji turystycznych. Z pomostu podziwiać można kapitalnie zarysowany Klif Orłowski, to chyba najbardziej malowniczy akcent polskiego wybrzeża.
W pobliżu działa Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, warto też zwrócić uwagę na pomnikową Ławeczkę Antoniego Suchanka, nieco dalej malownicza promenada Królowej Marysieńki.