Zabytki

Kamienica przy ul. Świętojańskiej

InfoGdansk
26 marca, 2016
Zdjęcie: Zabytkowa kamienica przy ul. Świętojańskiej

Piwnice tej kamienicy są datowane na XIV stulecie, budynek powstał w XVIII wieku, to zatem jeden z nielicznych autentycznych obiektów mieszkalnych w obszarze Głównego Miasta.

Gdański „krzywy domek”

Zabytek odczuł upływ czasu, stąd przeszło półmetrowe odchylenie od pionu, doskonale widoczne od strony kościoła św. Mikołaja. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia podjęto nawet decyzję o rozbiórce kamienicy, jednak ze względu trudne warunki kwaterunkowe budynek uniknął wyburzenia.

Prace zabezpieczające przeprowadzono pod nadzorem inż. Wiktora Zawinowskiego, w ich trakcie m.in. zamocowano stalowe ściągi i zbudowano żelbetową klatkę schodową. Dzięki przeprowadzonym kilkadziesiąt lat temu pracom budynek uchodzi za bezpieczny, aczkolwiek patrząc na wspomniane odchylenie trudno w to uwierzyć. W opłakanym stanie jest natomiast portal wejściowy, przeniesiony tu po wojnie z wyburzonej kamienicy przy ul. Bogusławskiego.

Nieduży budynek malowniczo komponuje się z tym fragmentem gdańskiej przestrzeni. Widokowe walory zauważył sam Johann Carl Schultz, który kamienicę uwiecznił na jednej z rycin. Również i dzisiaj warto stanąć przy dominikańskiej świątyni, z tego miejsca doskonale widać wspomniane odchylenie, w dalekim tle rysuje się efektownie odnowiony kościół św. Jana.