Rozmaitości

Konstrukcja mostu – z czego się składa?

InfoGdansk
18 kwietnia, 2023

Mosty to konstrukcje zapewniające bezpieczny przejazd między dwoma punktami znajdującymi się po przeciwnych stronach przeszkody lądowej lub wodnej. Chcesz dowiedzieć się, jak są zbudowane? W naszym artykule postaramy się przybliżyć Ci to zagadnienie. Poznaj konstrukcję mostu!

Podstawowe elementy mostu – podpory i elementy nośne

Patrząc na most, można zauważyć przede wszystkim jego najważniejsze elementy konstrukcyjne. Są to podpory, które przyjmują postać filarów znajdujących się w środkowej części mostu oraz przyczółków w miejscach łączących most z lądem. Pomosty to zasadnicza część mostu, po której odbywa się ruch. Do ustroju nośnego należą też dźwigary, elementy usztywniające i stężenia. Gwarantują one stabilność i wytrzymałość mostu na obciążenia i siły działające podczas czasu jego użytkowania. Masa mostu oraz przemieszczających się po nim pojazdów i osób przenoszona jest z ustroju nośnego na przęsła oparte na łożyskach mostowych, podpory, a następnie na podłoże.

Oczywiście długość i wysokość mostu oraz jego docelowa nośność wpływa na sposób budowy i rodzaj wykorzystanych materiałów. Wszystkie użyte części muszą być odporne na eksploatację. Nie mogą one ulegać zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak deszcz, mgła, śnieg, wiatr i promieniowanie słoneczne.

Z jakich materiałów zbudowane są mosty?

Najważniejsze elementy mostu wykonuje się z wytrzymałej stali. Dzięki temu możliwe jest wieloletnie użytkowanie konstrukcji bez potrzeby przeprowadzania kosztownych i kłopotliwych remontów. Stal wykorzystuje się m.in. w elementach żelbetowych – zbrojenia w moście gwarantują jego wytrzymałość i możliwość długotrwałej intensywnej eksploatacji. Występuje ona też samodzielnie w częściach mostu nieosłoniętych betonem. W takich lokalizacjach używana jest stal nierdzewna, która jest odporna na korozję pod wpływem wilgoci.

Ogromne obciążenia działające na most wymuszają zastosowanie odpornych materiałów w jego konstrukcji. Przykładem są rury stalowe konstrukcyjne, które zapewniają stateczność. Stal konstrukcyjna używana jest do podtrzymywania innych elementów wykonanych ze stali. Materiał ten nadaje się do łączenia ze sobą odległych punktów bez potrzeby dodawania uchwytów. Stal nadaje się do budowy przęseł mostu, ponieważ dobrze znosi występujące na mostach siły ściskające i rozciągające.

Cechy stali konstrukcyjnej w budowie mostu

Stal konstrukcyjna jest często wykorzystywana jako ważny element konstrukcji mostu. Wynika to z jej właściwości. Materiał ten cechuje się znaczną odpornością na rozciąganie, zginanie i ściskanie. Dzięki temu świetnie sprawdza się w miejscach szczególnie narażonych na występowanie takich sił. Rury stalowe konstrukcyjne są wyjątkowo odporne na obciążenia mechaniczne, które w przypadku mostów występują nie tylko na skutek masy konstrukcji, ale też masy pojazdów przemieszczających się po moście oraz drgań i podmuchów wiatru.

Elementy budowy mostu, ich połączenia i rodzaj materiałów, z których są wykonane, zapewniają tym konstrukcjom wyjątkową wytrzymałość na działanie różnych sił.

Więcej informacji znajdziesz na: https://impostal.pl/iii/rury-stalowe/rury-stalowe-bezszwowe/bez-na-konstr-stal

Materiał zewnętrzny.