Rozmaitości

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy nauce angielskiego?

InfoGdansk
2 marca, 2022

Zapał i determinacja nie wystarczą, jeśli chcesz skutecznie nauczyć się nowego języka. Kluczowe jest również, żeby przyswajać nową wiedzę skutecznie i unikać błędów, które to uniemożliwiają. Wiele z nich to spadek po nauce języka w czasach szkolnych, która wpoiła nam nieprzydatne schematy. Sprawdź, jakie błędy najczęściej utrudniają naukę języka angielskiego.

Słuchanie zamiast mówienia

Dlaczego metoda aktywnego mówienia jest najskuteczniejszym sposobem nauki języka? Ponieważ to właśnie umiejętność wypowiedzenia na głos słów i zdań, które masz w głowie, jest najważniejsza. Jeśli skupiasz się wyłącznie na słuchaniu, możesz poznać język, ale nie będziesz w stanie się nim posłużyć. Właśnie dlatego podczas nauki angielskiego musisz łączyć naukę ze słuchu z aktywnym mówieniem – powtarzaj słowa, frazy i zdania, których słuchasz, i rób to głośno, wyraźnie i z pewnością siebie. Pamiętaj, że aparat mowy każdego z nas jest przystosowany do używania języka, którym posługujemy się na co dzień. Gdy zaczynamy uczyć się kolejnego, nasze usta i język również muszą przystosować się do nowej sytuacji, by wymowa była prawidłowa. Taki trening można przeprowadzić tylko w jeden sposób – przez naukę mówienia.

Zbytnie przywiązanie do notatek

Szkolna nauka języka przyzwyczaiła nas, że notatki to konieczność. Są kołem ratunkowym w sytuacji, gdy pamięć zawodzi. Szybka i skuteczna nauka języka opiera się na zupełnie przeciwnym podejściu – musisz odrzucić koło ratunkowe i wypłynąć na głęboką wodę o własnych siłach. Na kursie aktywnej nauki języka notatki są nie tylko niepotrzebne, ale wręcz zakazane – poznaj jego szczegóły tutaj: https://szybkanauka.pro/aktywny-angielski-starter/. Po zajęciach pozostajesz wyłącznie z wiedzą, którą udało ci się przyswoić dzięki aktywnemu używaniu nowego języka. Jedynie w ten sposób porzucisz utarte schematy i skupisz się na tym, by możliwie jak najlepiej wytrenować swoją pamięć i nauczyć posługiwania się językiem w praktyce. Zapiski mogą być przydatne wyłącznie, jeśli chcesz przypomnieć sobie tematykę danej lekcji i przywołać z pamięci wyćwiczone frazy. Czytanie tekstów w obcym języku może być formą utrwalenia wiedzy, ale mówienie powinno być priorytetem. Jeśli więc chcesz powtarzać, podpierając się tekstem – czytaj go na głos.

Pasywne przyswajanie wiedzy

Ten błąd jest charakterystyczny dla osób, które mają za sobą wiele kursów. Wraz z doświadczeniem (nawet nieskutecznym)  pojawia się przekonanie, że część wiedzy jest już utrwalona na dobre i nie należy tracić czasu na jej powtarzanie. To jeden z wielu błędów towarzyszących tradycyjnej nauce języka – poznasz je tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=i8EdG_I2XL8.

Pamiętaj: to, że znasz znaczenie danego słowa lub frazy nie jest jednoznaczne z tym, że potrafisz jej użyć. Wiele osób utrzymuje, że rozumieją wszystko, co słyszą lub czytają, a ich problemy dotyczą „tylko” mówienia w obcym języku. W praktyce oznacza to jednak, że czas poświęcony na naukę w dużej mierze poszedł na marne, bo zabrakło kluczowego komponentu. Innymi słowy, twój słownik jest pasywny, a nie aktywny – nie jesteś w stanie przekuć teorii w praktykę. Pamiętaj, że skuteczna nauka nowych słów wymaga opanowania ich znajomości na trzech poziomach: znaczenia, formy i kontekstu. Znaczenie pozwala Ci wskazać, jaką czynność, rzecz czy uczucie określa dane słowo, forma to umiejętność poprawnego wypowiedzenia lub zapisania go, natomiast kontekst pozwala ci umiejętnie zastosować je w zdaniu – zwłaszcza wymawianym na głos. Tylko poznając nowe słowo na tych trzech poziomach, możesz być pewien, że nauka jest skuteczna.