Rozmaitości

Jak zaplanować podróż samolotem? 10 porad dla początkującego podróżnika

InfoGdansk
29 marca, 2022

Planujesz pierwszą podróż samolotem? Zastanawiasz się, jak się spakować, co ze sobą zabrać, ile czasu wcześniej być na lotnisku? Oto praktyczne porady dla początkujących.

1. Zasady wjazdu – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Cel podróży wybrany? Świetnie! Teraz czas zorientować się, na jakich zasadach możesz wjechać do danego kraju. Informacje znajdziesz m.in. na stronie gov.pl.

Sprawdź, jakie dokumenty i szczepienia będą Ci potrzebne. Zorientuj się także, co możesz, a czego nie możesz przewozić przez daną granicę. Leki, alkohol, papierosy, pamiątki z lokalnych zwierząt czy roślin, muszelki. Te przedmioty mogą wzbudzić zainteresowanie straży granicznej.

2. Jak kupić bilety na samolot?

Wiesz już wszystko i zamierzasz kupić bilet? Najłatwiej zrobić to online, na stronie przewoźnika. Wyszukiwarki lotów i pośrednicy doliczają sobie bowiem za to prowizję.

Zastanawiasz się, czy sobie poradzisz? Systemy rezerwacji stworzone są tak, by nie utrudniać życia podróżnym. W końcu chodzi o to, by kupili bilet i skorzystali z usług.

Podczas zakupu biletu można wybrać także dodatkowe opcje, takie jak większy bagaż.

3. Bagaż podręczny – co spakować?

Na pokład samolotu możesz zabrać podstawowy bagaż podręczny, który jest bezpłatny. Sprawdź, jakie są jego dopuszczalne wymiary u danego przewoźnika.

Co możesz spakować do bagażu podręcznego? Dokumenty, książkę, sprzęt elektroniczny, portfel i cenne przedmioty. Wszystko, co będzie Ci potrzebne w trasie. A jeśli nie dokupiłeś bagażu rejestrowanego – także wszystko inne. Pamiętaj jednak, że do kabiny nie wniesiesz np. ostrych przedmiotów czy wybranego sprzętu sportowego.

W przypadku leków najlepiej posiadać receptę lub zaświadczenie lekarskie. Trzeba też wiedzieć, jak spakować kosmetyki. Płyny i perfumy powinny znajdować się w przezroczystych pojemnikach (do 100 ml). Należy je umieścić w torebce (max. 20cm x 20cm).

4. Co spakować do bagażu rejestrowanego?

To dodatkowo płatny, większy bagaż, który nadasz podczas odprawy na lotnisku. Przewożony jest w luku samolotu (dlatego trzeba go podpisać).

W ten sposób możesz przewieźć ostre przedmioty, kosmetyki, większe perfumy i płyny. Sprzęt biwakowy i sportowy oraz ubrania. Najgrubsze rzeczy załóż od razu na siebie, by zaoszczędzić miejsca.

5. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko?

Najlepiej ok. 2 godziny przed odlotem. 3 godziny, jeśli jest to twoja pierwsza podróż samolotem lub przechodzisz odprawę tradycyjną. Czekanie w kolejce na nadanie bagażu, a później przy bramkach bezpieczeństwa może zająć trochę czasu.

6. Co zrobić po przyjeździe na lotnisko?

Wiele linii wymaga przejścia odprawy online. Jednak jeśli nadajesz bagaż rejestrowany, wciąż musisz skierować się do stanowiska odprawy. Na tablicy odlotów sprawdzisz, które okienka przeznaczone są dla ciebie.

Następnie przygotuj bilet i dowód tożsamości. Skieruj się w stronę bramek kontroli bezpieczeństwa. Przejdziesz odprawę graniczną, sprawdzony zostanie twój bagaż podręczny.

I już – znalazłeś się na hali odlotów. Tutaj możesz zjeść, zrobić zakupy w strefie bezcłowej i kupić napój, który będziesz mógł zabrać na pokład. Na tablicy sprawdzisz, do której bramki musisz się udać.

7. Jak wygląda pierwsza podróż samolotem?

Na pokładzie załoga pomoże ci odnaleźć twoje miejsce. Podczas startu i lądowania samolotu musisz mieć zapięte pasy. W trakcie lotu możesz jednak rozprostować nogi, kupić jedzenie lub napoje.

Co warto zabrać na podróż samolotem? Weź książkę, poduszkę i pobierz ulubioną playlistę. Nie będziesz się nudzić.

8. Co zrobić po przylocie?

Nie planuj odjazdu zaraz po przylocie. Jeśli masz bagaż rejestrowany – musisz poczekać, aż pojawi się na taśmie. Ponadto, jeśli podróżujesz do krajów spoza UE, przejdziesz kontrole dokumentów i celną. Daj sobie wówczas ok. godziny.

9. Jak zaplanować transfer z lotniska?

Ważnym punktem planu jest wybór transferu z lotniska. Pierwszą opcją jest komunikacja publiczna. Jest zawsze dostępna. Jeśli jednak lotnisko znajduje się poza miastem, ceny biletów bywają dość wysokie.

Możesz też wynająć taksówkę. Bądź jednak ostrożny. Korzystaj z pewnych firm, sprawdź wcześniej opinie w internecie.

Jeśli podczas wyjazdu zamierzasz dużo poróżować, rozważ wynajem samochodu. Planując podróż, poszukaj godnej zaufania firmy. Lokalne wypożyczalnie, takie jak wypożyczalnia samochodów Exelcar przy lotnisku w Gdańsku, często okażą się korzystną opcją. Samochód zostanie podstawiony, a pracownik zaczeka na ciebie, jeśli się spóźnisz.

10. Czy tego samego dnia planować zwiedzanie?

To zależy od czasu potrzebnego na dotarcie do hotelu. Sprawdź, o której godzinie możesz się w nim zameldować. Popołudnie po porannym locie możesz przeznaczyć na zwiedzanie.

Pamiętaj jednak o odpczynku. Nie wiesz, jak twój organizm zareaguje na lot. Długa podróż może być męcząca.