Rozmaitości

Jak skutecznie zadbać o kostkę brukową?

InfoGdansk
26 września, 2023

Wiele osób mieszka w wolnostojących domkach jednorodzinnych, kolejne planują budowę czy zakup takiej nieruchomości w przyszłości. Wymarzony dom to jedno, a jego atrakcyjna i estetyczna oprawa to kolejne wyzwanie. Warto więc w przemyślany sposób zadbać o najbliższą przestrzeń miejsca zamieszkania, dobrać odpowiednie i wysokiej jakości materiały.

Jako nawierzchnię ścieżek ogrodowych, podjazdów i prowadzących do domu chodników często stosuje się kostkę brukową, która zapewnia właściwą estetykę i przyciągającą wzrok wizualną oprawę. Z drugiej jednak strony wymaga właściwie prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dlaczego warto dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa wydaje się być materiałem odpornym na atmosferyczne czynniki. Tak rzeczywiście jest, ale jej trwałość warto zwiększyć odpowiednią pielęgnacją i zastosowaniem zabezpieczających zabiegów.

Brak pielęgnacji i odpowiedniego zabezpieczenia przyczynić się może do jej znacznie szybszego zużycia i utraty początkowych walorów wizualno-estetycznych.

Nawierzchnia ułożona z kostki brukowej jest nieustannie poddawana działaniu czynników atmosferycznych, a ze względu na codzienną eksploatację narażona na zanieczyszczenia. Gładka nawierzchnia jest również środowiskiem sprzyjającym mchom i porostom. W szczelinach między kostkami zadomowić się też mogą trudne do usunięcia chwasty.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest wilgoć, która wnika w porowatą strukturę materiału i wskutek mroźnych temperatur przyczynia się do kruszenia i pękania kostki brukowej.

Estetykę brukowanej nawierzchni obniżają też tak zwane wykwity, które z naturalnych przyczyn objawiają się przebarwieniami, a ich usunięcie wymaga dłuższego czasu.

Rezygnacja z pielęgnacji i zabezpieczenia może więc znacząco skrócić żywot ułożonej i przecież nietaniej kostki brukowej. Taka nawierzchnia poprzez utratę koloru i estetyki będzie niekorzystnie kontrastować z resztą otoczenia.

Skuteczne czyszczenie kostki brukowej

W jaki zatem sposób zadbać o należyty stan ułożonej z bruku nawierzchni? Sposobów jest oczywiście wiele, ale podstawę stanowi regularne sprzątanie otoczenia, usuwanie z brukowanej nawierzchni opadłych liści, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Znacznie trudniej poradzić sobie z nalotem alg i mchów. W takim przypadku nie powinno się usuwać nalotu poprzez mechaniczne zeskrobywanie, bo skuteczność takich zabiegów jest niewielka, łatwo też o uszkodzenie struktury materiału i w konsekwencji szybsze zużycie kostki brukowej.

Podobnie w przypadku zabrudzenia plamami oleju i smaru, takie zanieczyszczenia wnikają w strukturę kostki i ich mechaniczne usunięcie nie jest możliwe. W obu powyższych przypadkach należy zastosować specjalne preparaty czyszczące, których skuteczne rozprowadzenie odbywa się z użyciem myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w specjalną przystawkę. Jakie zatem środki do czyszczenia kostki brukowej warto zastosować?

Z wielu dostępnych na rynku produktów uwagę przyciągają preparaty Rinal Clean, Rinal Oil oraz Rinal White, które zastosować można do czyszczenia różnych zabrudzeń kostki brukowej, granitowej, ceramiki oraz cegły. Wspomniane preparaty wykorzystać można w urządzeniach wysokociśnieniowych oraz w czyszczeniu ręcznym.

Do czyszczenia kostki brukowej najlepiej przystąpić wiosną, przy ustabilizowanej pogodzie, gdy ujawniły się zanieczyszczenia z okresu zimowego.

Impregnacja kostki brukowej

Oczyszczoną niemałym wysiłkiem kostkę brukową warto zaimpregnować, czyli zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną.

Impregnacja polega na pokryciu powierzchni specjalną powłoką o właściwościach hydrofobicznych, która chroni porowatą strukturę kostki przed wnikaniem wilgoci i innych niepożądanych zanieczyszczeń, na przykład tłustych plam z olejów i smarów. Szczególnie warto zabezpieczyć w taki sposób powierzchnie podjazdów i miejsc postojowych.

Nie brakuje też innych korzyści, preparaty impregnujące niszczą zarodniki pleśni i grzybów. Właściwie przeprowadzona impregnacja zabezpiecza powierzchnię przed wystąpieniem niepożądanych plam i przebarwień. Zatem podtrzymana jest kolorystyka i estetyka brukowej nawierzchni, a ujmując szerzej – kostka brukowa jest bardziej odporna na zużycie i korozję.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem impregnacyjnych zabiegów? Do impregnacji przystąpić można najwcześniej miesiąc po produkcji kostki brukowej, bo materiał z jakiego kostka jest wykonana musi uzyskać właściwą twardość i odporność.

Prace należy przeprowadzić podczas sprzyjającej pogody, zatem podczas bezdeszczowego dnia w zakresie temperatury od 10 do 30º C.

Ważny jest również dobór właściwego preparatu, uzależniony od rodzaju zabezpieczanej nawierzchni oraz oczekiwanego efektu. Dzięki wykorzystaniu impregnatu barwiącego można uzyskać tak zwany efekt mokrej kostki, czyli wyostrzenie koloru zabezpieczanej powierzchni brukowej. Nie bez znaczenia jest też łatwość rozprowadzenia impregnatu, zaleca się wykorzystanie preparatów z możliwością rozprowadzenia przy użyciu prostych narzędzi, na przykład wałka lub pędzla.

Przed przystąpieniem do impregnacyjnych zabiegów należy starannie przygotować podłoże. Kostka powinna być dokładnie oczyszczona i osuszona. Natomiast impregnat należy dokładnie wymieszać i w ten sposób uzyskać jego jednolitą konsystencję.

W sprzedaży dostępne są różne impregnaty do kostki brukowej. Za preparat o uniwersalnym zastosowaniu uchodzi Rinal Cubo, który jest szczególnie polecany do konserwacji kostki brukowej, betonowych płyt tarasowych, ogrodzeń z betonowych prefabrykatów czy małej architektury ogrodowej.

Natomiast Rinal Cubo Wet zapewnia uzyskanie efektu mokrej kostki, dobrze też nadaje się do impregnacji powierzchni betonowych.

Z innych preparatów tej marki dostępne są między innymi Rinal Stone oraz Rinal Stone Oil, ten ostatni blokuje wnikanie tłustych zabrudzeń, znacząco też spowalnia proces wzrostu alg i mchów. Każdy z tych preparatów zapewnia wysoką hydrofobizację, czyli redukcję wnikania wilgoci w strukturę zabezpieczanego materiału.

O czym warto jeszcze pamiętać? Przy tego typu zabiegach na pewno nie należy się śpieszyć. Przeznaczona do impregnacji powierzchnia powinna być dobrze przygotowana. Nałożenie impregnatu na zanieczyszczoną powierzchnię oznaczać będzie utrwalenie brudu, wtedy już bardzo trudnego do usunięcia.

Zatem właściwie dobrane zabiegi pielęgnacyjne, przeprowadzona z użyciem odpowiednich preparatów impregnacja znacząco wydłużą wykorzystanie brukowych nawierzchni.

Komentarze
  • Oo jak tak długo to i sam się zastanowię, bo będę się niedługo przeprowadzać, warto kupować impregnat? Jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o kostkę
    18 października, 2023
  • Ja mam kostkę z brukbetu, a czyszczę ją zgodnie z zaleceniami producenta i trzyma się już 4 rok, pewnie jeszcze parę lat nam posłuży :)
    28 września, 2023