Rozmaitości

Jak obniżyć koszty budowy wymarzonego domu?

InfoGdansk
20 października, 2022

Budowa własnego domu jednorodzinnego jest zadaniem skomplikowanym – zarówno z logistycznego punktu widzenia, jak i finansowego. Praktycznie każdy etap budowy domu – zaczynając od kupna działki, a kończąc na pracach wykończeniowych – wiąże się ze sporymi wydatkami. Czy koszty budowy wymarzonego domu można obniżyć? Okazuje się, że tak. Oto, jak to zrobić!

Jak oszczędzić podczas budowy domu?

Przede wszystkim, podkreślmy, że oszczędzanie przy budowie domu nie powinno wiązać się ze obniżaniem jakości wykonania budynku czy mniejszym bezpieczeństwem podczas użytkowania domu – zapomnijmy zatem o wybieraniu kiepskiej jakości materiałów budowlanych czy oszczędzaniu na instalacjach elektrycznych lub grzewczych. Nie tędy droga.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na obniżenie kosztów budowy domów.

Zrezygnuj z działki w modnej dzielnicy

Oszczędzić można już podczas kupna gruntu pod budowę domu. Jeżeli do pracy, szkoły lub miasta możesz podjechać samochodem, wybierz dom na działce za miastem. Działki na obrzeżach miast w modnych, atrakcyjnych dzielnicach są obecnie znacznie droższe.

Szeregowiec zamiast domu wolnostojącego?

Czy na pewno Twoja rodzina potrzebuje domu wolnostojącego? Takie rozwiązanie to oczywiście duży komfort, ale także większe koszty. Być może warto postawić na kupno domu w szeregowcu lub bliźniaku? Przykładowe projekty takich domów możesz obejrzeć na przykład tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/szeregowce/.

Kup gotowy projekt domu

Projekt domu jednorodzinnego wykonywany na indywidualne zlecenie przez architekta to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego względu w ostatnich latach wiele osób decyduje się na kupno gotowych projektów u firm specjalizujących się w takich usługach – takich jak Domowe Klimaty. Gotowy projekt domu jednorodzinnego można kupić już za około 3-4 tysiące złotych. Spora różnica, prawda? Tutaj znajdziesz gotowe projekty domów tanich w budowie: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-tanich-w-budowie/.

Proste rozwiązania są najtańsze

Jeżeli zależy Ci na postawieniu domu jak najniższym kosztem, koniecznie wybierz projekt domu o prostej bryle, położonego na planie kwadratu lub prostokąta. Znacznie niższe będą koszty postawienia budynku i przeprowadzenia prac wykończeniowych. To samo dotyczy dachu – najtańszy będzie dach dwuspadowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Pamiętaj, że duży wpływ na ostateczne koszty budowy domu mają oczekiwania Twoje i Twoich bliskich. Nie piszemy o tym, by sugerować, że nie należy się nimi kierować. Piszemy o tym, by zwrócić uwagę, że „większy dom” nie zawsze jest lepszy. Zbyt duży budynek będzie nie tylko nieużytkowany w całości, ale też kosztowny w utrzymaniu i ogrzaniu. Optymalny rozmiar domu dobierzesz, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby swojej rodziny oraz ewentualne plany na najbliższe lata.

Budowa domu nie jest prostym wyzwaniem, dlatego już zawczasu wszystkie aspekty należy dobrze przemyśleć i przeanalizować. Im więcej czasu poświęcisz na budowę domu przed przystąpieniem do niej, tym większa jest szansa, że Ty i Twoi bliscy wybudujecie dom marzeń!

Materiał zewnętrzny.