Rozmaitości

Jak przygotować się do komory hiperbarycznej?

InfoGdansk
24 marca, 2023

Medyczna komora hiperbaryczna (HBOT) to nowoczesne i bezinwazyjne urządzenie o ciśnieniu 3.2 ATA, w którym wykonywane są zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Przed zabiegami dobrze zapoznać się z listą przeciwwskazań oraz dowiedzieć się więcej o przygotowaniach. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiamy w artykule.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna i kiedy jest stosowana?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną, której celem jest wyleczenie pacjentów z różnych schorzeń. Metoda ta wciąż nie jest bardzo popularna w Polsce, jednak powoli rośnie zainteresowanie zabiegami. Tlenoterapia hiperbaryczna stosowana jest przede wszystkim w takich przypadkach jak:

  • choroby trudne do diagnozy (w tym choroby cywilizacyjne, schorzenia przewlekłe);
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • schorzenia wzroku;
  • schorzenia słuchu;
  • rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych i urazach;
  • ostre infekcje płuc, koronawirus, grypa;
  • borelioza;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • wzmacnianie wydolności i kondycji organizmu, również u sportowców. 

 

Jak widać zabieg tlenoterapii ma bardzo szerokie zastosowanie i niesie ze sobą szereg korzyści. Sprawdź informacje na stronie: https://oxomedica.pl/tlenoterapia-korzysci, by dowiedzieć się więcej na temat zalet tlenoterapii hiperbarycznej.

Lista przeciwwskazań do zabiegów

Istnieje kilka przypadków, w których tlenoterapia hiperbaryczna bezwzględnie nie powinna być stosowana. Można tutaj wyróżnić:

  • nieleczoną odmę płucną, przebite płuca;
  • stosowanie leków w trakcie chemioterapii (doksorubicyna/adriamycyna, cisplatyna, bleomycyna), a także leków takich jak disulfiram (antabuse) i octan mafenide (sulfamylon). 

Do przeciwwskazań względnych można z kolei zakwalifikować wszczepiony rozrusznik serca (nie wytrzymujący wysokiego ciśnienia), ciążę, wszczepiony aparat słuchowy z elektroniką, pęknięty bębenek słuchowy, przejście operacji płuc, astmę oskrzelową, POCHP, padaczkę, rozedmę płuc, klaustrofobię. 

Przygotowanie do tlenoterapii

Pacjent przed zabiegiem powinien ubrać się w ubrania wykonane w 100% z bawełny. Przed przyjściem do gabinetu nie wolno spożywać alkoholu i używać środków odurzających, ponieważ taka osoba nie zostanie przyjęta. Należy zostawić poza komorą wszystkie elementy elektroniczne, biżuterię, kolczyki, paski, okulary. Nie wolno mieć makijażu, ani pomalowanych paznokci. Należy unikać żelów do włosów, perfum, innych kosmetyków. Wszystkie elementy mogą generować iskry elektrostatyczne, a biżuteria i kosmetyki mogą się ulatniać. Gotowy pacjent może wejść do komory i spędzić tam 120 minut. W tym czasie można oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać lub spać, wszystko w pozycji leżącej. Dodatkowo warto pamiętać o regularności zabiegów, ponieważ tylko codzienna tlenoterapia hiperbaryczna przynosi odpowiednie efekty. Zwykle po kilku lub kilkunastu zabiegach, pacjent może zaobserwować różnicę somatyczną, a często także psychiczną. 

Komora hiperbaryczna Oxomedica (komora hiperbaryczna Poznań) to urządzenie medyczne, o przygotowaniu do komory możesz przeczytać również tutaj: https://oxomedica.pl/jak-sie-przygotowac

Materiał zewnętrzny.