Imprezy

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 w Hali Ergo Arena

InfoGdansk
5 stycznia, 2023

Już 11 stycznia rozpocznie się wielkie święto kibiców piłki ręcznej. W katowickim „Spodku” odbędzie się ceremonia i mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023. Do 29 stycznia trzydzieści dwa zespoły będą rozgrywać mecze w obiektach sportowych w Polsce i Szwecji.

Czy tytuł najlepszej drużyny świata obronią Duńczycy? A może polscy szczypiorniści sprawią niespodziankę i nawiążą do wcale nie tak odległych sukcesów? Przekonamy się wkrótce.

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej 2023

Imprezę otworzy ceremonia w katowickim „Spodku”, po zakończeniu której na parkiet wybiegną drużyny Polski i Francji.

Zatem 11 stycznia 2023 roku o godz. 20.30 rozpoczną się 28 Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Turniej zostanie rozegrany w 9 miastach w Polsce i Szwecji. W Szwecji zaplanowano mecze w pięciu lokalizacjach: Sztokholmie, Malmö, Göteborgu, Jönköping i Kristianstad, a w Polsce w czterech: Katowicach, Krakowie, Płocku i Gdańsku.

W położonej na granicy Gdańska i Sopotu Hali Ergo Arena w dniu 25 stycznia 2023 roku odbędą się dwa mecze ćwierćfinałowe, a dwa dni później (27 stycznia) mecz półfinałowy.

 

Zakup biletów na mistrzowskie rozgrywki jest możliwy na platformach eventim.pl oraz handball23.com

Transmisje wszystkich spotkań zobaczyć można na platformie Viaplay. Natomiast Telewizja Polska na zasadzie sublicencji pokaże wszystkie mecze polskiej drużyny, półfinały, finał oraz mecz o trzecie miejsce.

Polska na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej

Polska trafiła do grupy B, gdzie biało-czerwoni szczypiorniści zmierzą się z z Francją, Słowenią i Arabią Saudyjską. Łatwo nie będzie. Drużyna Francji aż sześciokrotnie zdobyła złoty medal i jest jednym z faworytów do zwycięstwa w zbliżających się mistrzostwach. Francuski rywal wydaje się być poza zasięgiem biało-czerwonych.

O drugie miejsce w grupie przyjdzie więc zmierzyć się z ekipą Słowenii. Rywal w zasięgu, trzeba jednak pamiętać – w pięciu ostatnich meczach aż czterokrotnie biało-czerwoni musieli uznać wyższość tego zespołu. Tym większego znaczenia nabierze doping niezawodnej w takich sytuacjach polskiej publiczności.

Arabia Saudyjska jest zdecydowanie najsłabszą drużyną grupy B, w dotychczasowej historii startów na mistrzostwach świata zawodnicy tej drużyny nigdy nie awansowali do rundy zasadniczej.

Według jakiego systemu odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej? W rundzie wstępnej 32 zespoły rozgrywać będą mecze w ośmiu czterozespołowych grupach. Z każdej grupy do rundy zasadniczej zakwalifikują się drużyny z miejsc 1-3.

Rozgrywki rundy wstępnej trwać będą do 17 stycznia 2023 roku. Zespoły z ostatnich lokat w ramach tzw. Pucharu Prezydenta rozegrają spotkania o miejsca 25-32.

Natomiast w rundzie zasadniczej rozgrywki potoczą się w czterech grupach liczących po sześć drużyn. Z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły. Z tak wyłonionej ósemki powstaną pary ćwierćfinałowe. Dalsze rozgrywki odbędą się systemem pucharowym, aż do finału poprzedzonego meczem o trzecie miejsce.

Tytułu najlepszej drużyny świata broni Dania, której piłkarze triumfowali na mistrzostwach w 2021 roku i również w edycji wcześniejszej w 2019 roku. Czy duńscy piłkarze będą triumfować po raz trzeci? Rozstrzygnięcie już niedługo.

 

Polscy szczypiorniści wzięli udział w 16 edycjach mistrzostw świata z rozegranych 27. Występy przyniosły niemałe sukcesy. Trzykrotnie (1982, 2009, 2015) zawodnicy z orzełkiem na piersi zajęli trzecie miejsce, największym osiągnięciem było wicemistrzostwo świata wywalczone w 2007 roku.

Zobacz też – Sprawdzony producent barierek drogowych

Ze względu na zakończone kariery najwybitniejszych zawodników i wyjątkowo trudną wymianę pokoleniową powtórzenie tego formatu sukcesów będzie bardzo trudne. Jedno jest pewne – sportowych emocji na najwyższym poziomie nie zabraknie.