Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład multimedialny, który przybliży mało znany wątek gdyńskiej historii.
Zgodnie z tytułem „Gotowość do obrony” spotkanie dotyczyć będzie fortyfikacji gdyńskich i przygotowań tego portowego miasta do wojny.
Fortyfikacje gdyńskie – wykład Kamila Sarapuka
Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. W tym celu rozbudowywano nie tylko Marynarkę Wojenną, ale również rozpoczęto przygotowania do umocnienia samego miasta.
Powstały również baterie przeciwlotnicze rozlokowane wokół miasta, bateria nadbrzeżną, a także setki schronów, w tym wiele prywatnych.
O militarnych przygotowaniach do czasu wojny w Gdyni opowie Kamil Sarapuk ze stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni. Po wykładzie odbędzie się dyskusja dotycząca przedstawionej tematyki.
Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyjątkowe zbiory polskich i zagranicznych archiwów, do których dotarł prelegent, dotyczących umocnień z okresu II Rzeczypospolitej.
Obrona Gdyni w 1939 roku
Do dnia dzisiejszego z przedwojennych fortyfikacji gdyńskich zachowało się tylko kilka obiektów. Przyczyną upływ czasu i pamiętać też trzeba – fortyfikacji stałych w postaci bunkrów obronnych powstało w okresie międzywojennym niewiele, a obrona polskiej Gdyni oparta była o budowane w gorączkowym pośpiechu umocnienia polowe. Które dowiodły swojej przydatności, o czym świadczy na przykład kilkudniowe zatrzymanie postępów wojsk niemieckich w okolicy Góry Markowca.
Na czele polskiej Lądowej Obrony Wybrzeża stał płk Stanisław Dąbek, którego niespożyta energia i odwaga działania nabrały w tych ciężkich dniach szczególnego znaczenia.
Dzięki jego walorom przywódczym i męstwu polskich żołnierzy obrona Gdyni trwała aż dwa tygodnie, a w tym czasie polscy żołnierze zaskakiwali też aktywnością działania, czego przykładem niespodziewany wypad polskich oddziałów z Kolibek na obszar Sopotu.
O tych wątkach wojennej historii przypomina między innymi Cmentarz Obrońców Wybrzeża z gdyńskiego Redłowa. Tematyka obrony portowego miasta została też w interesujący sposób przedstawiona na wystawie stałej w Muzeum Miasta Gdyni.
Termin wykładu zbiega się z rocznicą kapitulacji Kępy Oksywskiej – dniu 19 września 1939 roku polscy żołnierze złożyli broń.
Na terenie Gdyni znajduje się wiele obiektów fortyfikacyjnych z okresu powojennego, ale to temat na zupełnie inne opowiadanie…
„Gotowość do obrony”;
Wykład multimedialny w Muzeum Miasta Gdyni;
Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia;
19 września 2024 r., godz. 17.30;
Wstęp wolny.