Imprezy

„Gdańszczanie” Brunona Zwarry – promocja reedycji w Ratuszu Głównego Miasta

InfoGdansk
4 kwietnia, 2022
Zdjęcie: „Gdańszczanie” Brunona Zwarry - promocja reedycji w Ratuszu Głównego Miasta. Źródło: Muzeum Gdańska.

W najbliższy czwartek (7 kwietnia 2022 r.) odbędzie się 112. spotkanie z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, którego gościem będzie dr Artur Nowaczewski – uznany literaturoznawca i krytyk literacki. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostanie nowe wydanie czterotomowej powieści Brunona Zwarry „Gdańszczanie”.

Spotkanie odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry

Nowa edycja wspomnianej powieści mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron, w cenie 79 zł brutto każdy. W ramach akcji Muzeum Gdańska mieszkańcy mogą nieodpłatnie wymienić stare wydania powieści „Gdańszczanie” na nowe egzemplarze. Warunkiem jest oddanie wszystkich starych 4 tomów powieści historycznej, które następnie zasilą kolekcję biblioteki muzealnej.

Na uczestników akcji „Wymień gdańską książkę” czeka 10 egzemplarzy.

Zobacz też – Jak wynająć apartament w Trójmieście?

Czterotomowa powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze polskiej, podejmująca temat Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Jej akcja nie ogranicza się jednak do lat międzywojennych, lecz pokazuje tragiczny los tej społeczności także w okresie II wojny światowej i czasach PRL – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – Na podstawie własnych doświadczeń, jak również przeżyć krewnych i znajomych, autor stworzył przejmującą opowieść, w której miłość splata się z nienawiścią, rozpacz przechodzi w nadzieję, niezmienna zaś pozostaje walka o zachowanie ludzkiej godności.

Nieodpłatne egzemplarze: 10 egz. w ramach akcji „Wymień gdańską książkę”. Warunkiem udziału jest oddanie 4 tomów starych wydań; akcja trwa do wyczerpania puli.

Wydanie wszystkich prac Brunona Zwarry to jedno z zadań postawionych przed Muzeum Gdańska przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Zadania, które jest również zobowiązaniem wobec Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, ich potomków oraz lokalnej społeczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nowe wydania prac Brunona Zwarry realizowane są wraz z rodziną zmarłego w 2018 r. pisarza. Od poprzednich edycji różnią się nie tylko widoczną na pierwszy rzut oka spójną szatą graficzną, ale również obszernymi komentarzami i odniesieniami do materiałów źródłowych i gazet. Zawierają też archiwalne zdjęcia.

Brunon Zwarra – dokumentalista i świadek gdańskiej historii

Brunon Zwarra (1919-2018) – gdańszczanin o kaszubskich korzeniach, wychowanek Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zawodnik Klubu Sportowego Gedania. W czasie wojny był więźniem między innymi obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Brunon Zwarra podjął się w latach 70-tych trudu udokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uważana jest książka „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, która, podobnie jak powieść „W gdańskiej twierdzy”, ukazała się staraniem Muzeum Gdańska w cyklu zainicjowanym przez tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Zobacz też – Przesyłki z InPostem

Natomiast cykl „Wspomnienia gdańskiego bówki” stanowi cenne źródło z zakresu dziejów Wolnego Miasta Gdańska oraz wojennego dramatu, który przyniósł tysiącletniemu miastu niemal całkowitą zagładę.

INFORMACJE
„Gdańszczanie” – spotkanie promocyjne;
Ratusz Głównego Miasta;
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
Data: 7 kwietnia 2022 r., godz. 17.00.