Impreza już się odbyła

Imprezy

„Gdańsk pamięta”. Koncert upamiętniający Ofiary Grudnia ’70

InfoGdansk
15 grudnia, 2022

Muzeum Gdańska upamiętni 52. rocznicę protestów na Wybrzeżu w formie transmitowanego na żywo koncertu na carillon i trąbkę, przygotowanego przez Monikę Kaźmierczak oraz Piotra Kowalkowskiego. Wykonanie utworów poprzedzi wstęp historyka, dr. Janusza Marszalca z Muzeum Gdańska. Utworów będzie można wysłuchać na żywo i online.

Grudzień 1970 – protesty społeczne na Wybrzeżu

Protesty robotników na Wybrzeżu rozpoczęły się 14 grudnia 1970 r. w odpowiedzi na podwyżkę cen przez władze PRL. W Gdańsku dokonała się rzecz z pozoru niemożliwa. Spalono i splądrowano budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – symbol znienawidzonej władzy.

– Tylko w naszym mieście zginęło łącznie 9 osób, w tym jeden milicjant, a setki osób zostało rannych, bądź pobitych. 51 lat temu, 16 grudnia, pod Bramą nr 2 gdańskiej Stoczni im. Lenina, gdzie dziś stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, od kul wojska padli robotnicy: Jerzy Matelski i Stefan Mosiewicz. To dwie ostatnie ofiary protestów w Gdańsku. Pamiętamy o innych poległych z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina – łącznie o 45 osobach oraz o tysiącach rannych i pobitych. Bez Grudnia’70 nie byłoby możliwe zwycięstwo nad komunizmem dekadę później w Sierpniu’80 i demokratyzacji Polski – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.

 

Koncert w Muzeum Gdańska – upamiętnienie Ofiar Grudnia 1970 roku

Podczas koncertu zostaną wykonane „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Andrzeja Korzyńskiego, „Preludium e-moll op. 20 nr 4” Fryderyka Chopina oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Ofiary grudniowych wydarzeń zostały upamiętnione Pomnikiem Poległych Stoczniowców, którego odsłonięcie odbyło się dokładnie w 10. rocznicę tych społecznych protestów. Zgoda na budowę pomnika została uzyskana dopiero po podpisaniu słynnych porozumień sierpniowych. Stoczniowcy nie posiadali niezbędnych materiałów i funduszy, mimo to w zaledwie sto kilka dni wybudowali niełatwe konstrukcyjnie upamiętnienie. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięły rodziny ofiar, mieszkańcy Gdańska, a nawet przedstawiciele ówczesnych władz państwowych.

Zobacz więcej – Odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców Grudnia 1970 roku

W pobliżu stoczniowej Bramy nr 2 zobaczyć też można dwie płyty upamiętniające śmierć dwóch robotników, nieco dalej Budynek Sali BHP, w którym znajdują się kolejne upamiętnienia tych trudnych grudniowych dni.

INFORMACJE
Koncert upamiętniający ofiary Grudnia’70
Kiedy: 16 grudnia 2022 (piątek), godz. 11:00-11:40
Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 / okolice Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Wykonanie: Monika Kaźmierczak & Piotr Kowalkowski
Wstęp historyczny: dr Janusz Marszalec
Transmisje online: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska