Impreza już się odbyła

Imprezy

Wydarzyło się w grudniu – spotkanie z historią

InfoGdansk
29 listopada, 2018
Kordon ZOMO przed stoczniową bramą. Fot. Janusz Bałanda Rydzewski
Zdjęcie: Kordon ZOMO przed stoczniową bramą. Fot. Janusz Bałanda Rydzewski

Podczas spotkania z historią ” Wydarzyło się w grudniu” chcemy upamiętnić ofiary stanu wojennego oraz wydarzeń grudnia 70 r. Mamy w planach utworzenie wystawy poświęconej w/w wydarzeniom.

Nie zabraknie legend Solidarności które opowiedzą o strajkach w stoczni Gdańskiej, nie zabraknie też muzyki na żywo w wykonaniu Zbyszka Stefańskiego – organizator Muzeum Służb Mundurowych – Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Miesiąc grudzień jest szczególnie ważny w powojennej historii Wybrzeża

Miesiąc grudzień zajmuje szczególne miejsce w powojennych dziejach Pomorza Gdańskiego. W 1970 roku erupcja społecznego niezadowolenia zakończyła się krwawą pacyfikacją ulic Gdańska, Gdyni czy Szczecina, czym władze
ostatecznie zdefiniowały swój dyktatorski i reżimowy charakter. Dziesięć lat później odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców wpisało się w nadzieje na budowę lepszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości. Wreszcie wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku przekreśliło rozbudzone aspiracje i oczekiwania…

Z inicjatywy Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Muzeum Służb Mundurowych w Budynku Sali BHP odbędą się wykłady i prelekcje dotyczące dramatycznych wydarzeń. Pamięć o tych grudniowych historiach musi być podtrzymana, a ich sens i znaczenie przekazane przyszłym pokoleniom..

INFORMACJE
Wydarzyło się w grudniu – spotkanie z historią;
Budynek Sali BHP;
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 6, bud. 131 A, 80-864 Gdańsk
16 grudnia 2018, godz. 12.00-16.00