Impreza już się odbyła

Informacje

Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku

InfoGdansk
17 sierpnia, 2020
Zdjęcie: Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku

Wystawa prezentowana w kościele św. Jana przedstawia dorobek i inspiracje malarzy pomorskich, wśród nich artystów o sławie dalece wykraczającej poza lokalne granice.

Wybitnych artystów w dziejach Pomorza rzeczywiście nie brakowało, na przykład z Malborka wywodził się Bruno Krauskopf, który w niemieckiej kulturze zapisał się jako wybitny przedstawiciel ekspresjonistycznego nurtu sztuki.

Z Kwidzyna pochodził Ernst Kolbe, jego impresjonistyczny dorobek był niedawno prezentowany na wystawie w Muzeum Gdańska.

I cała plejada innych artystycznych znakomitości: wspaniała ilustratorka Eva van Blericq z Nowego Stawu, Berthold Hellingrath z Elbląga, Robert Assmus ze Sztumu i pejzażysta Alfred Bachmann z Tczewa.

Pomorze Gdańskie – niewyczerpane źródło artystycznej inspiracji

Prekursorem regionalnych inspiracji był Johann Karl Schultz, który jako malarz, grafik i współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Starodawnych Budowli i Zabytków Sztuki Gdańska zwrócił uwagę na piękno starej, zbyt łatwo odchodzącej w zapomnienie, architektury. Dorobek Johanna Karla Schultza był tematem wielu gdańskich wystaw, wśród prac prezentowanych w kościele św. Jana też można zobaczyć dzieło tego wizjonerskiego i nietuzinkowego artysty.

Na opisywanej wystawie ponad 50 obrazów z przedstawieniem znanych motywów z Gdańska i Pomorza. Temat Motławy podkreślonej dostojnym Żurawiem jest doskonale znany, ujęcie ulicy Mariackiej również, ale warto też zwrócić uwagę na inne malownicze wątki i akcenty. Na obrazie Bruno Bielefelda kwidzyński zamek z najdłuższym gdaniskiem w Europie, ciekawe też ujęcie fary puckiej, czyli monumentalnego kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.

Wystawa pokazuje ,że pomimo wielu historycznych zawirowań i katastrof udało się sporo z dawnej architektury uratować.

Siłę artystycznego przekazu wzmacnia gotyckie wnętrze kościoła św. Jana. Przez zakamarki tej wiekowej świątyni warto się przespacerować, zobaczyć między innymi można największy kamienny ołtarz w Polsce, emocjonalne epitafium Aldegundy Zappio czy też niedawno odbudowane organy boczne.

Andrzej Walas – wybitny sportowiec, kolekcjoner i znawca sztuki

Wystawione prace pochodzą z bogatych zbiorów Andrzeja Walasa, którego dorobek i aktywność łamią wiele utartych przekonań i stereotypów.
Andrzej Walas jako czynny sportowiec był wieloletnią podporą narodowej reprezentacji rugby i legendą Lechii Gdańsk w tej wymagającej dyscyplinie.
Wcześniej uprawiał też szermierkę, w której jakże ważny jest refleks i umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji.

Od kilkudziesięciu lat Andrzej Walas rozwija też kolekcjonerskie pasje i upodobania, w których szczególne miejsce zajmują dzieła związane z gdańską i pomorską tematyką. W kolekcji znakomitego sportowca między innymi meble, srebra, obrazy i grafiki.
Andrzej Walas aktywnie uczestniczy w aukcyjnej branży w całej Europie i nabywa związane z Gdańskiem dzieła sztuki, w ten sposób ratuje cenne zabytki przed zapomnieniem, nadaje im nowe życie i znaczenie.

Jego postawę i działalność można porównać do wyczynów Lessera Giełdzińskiego, Friedricha Basnera i Jakuba Kabruna, którzy łącząc kupieckie sukcesy z zamiłowaniem sztuki uczynili z Gdańska kolekcjonerskie centrum i wybitnie przyczynili się do narodzin miejskiego muzealnictwa.

Dzieła z kolekcji Andrzeja Walasa były wielokrotnie wystawiane w gdańskich galeriach i placówkach muzealnych.

INFORMACJE
Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku;
Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk;
Wystawa w Centrum św. Jana;
Wystawa do 31 sierpnia 2020 r.