Wystawy

„Fangor. Poza obraz”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

InfoGdansk
16 stycznia, 2023

Jeszcze prawie dwa miesiące w oliwskim Pałacu Opatów podziwiać można dzieła Wojciecha Fangora – jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX stulecia.

Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentuje nie tylko znane prace tego znakomitego malarza, lecz również dzieła mniej kojarzone, a nawet nigdy wcześniej niepokazywane.

W zeszłym roku wypadła 100. rocznica urodzin artysty, wystawa znakomicie podkreśla i podsumowuje jego dorobek i artystyczną karierę.

Wystawa prac Wojciecha Fangora w Gdańsku

Na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej zobaczyć więc można prezentację dorobku Wojciecha Fangora. Osadzone w biograficznym kontekście dzieła kompletnie i wciągająco przedstawiają artystyczną drogę polskiego malarza.

Szczególnie ciekawie zarysowany został początek jego twórczości przypadający na jeszcze przedwojenne czasy.

Prace z epoki socrealistycznego naporu zawierają w sobie ewidentne nuty wątpliwości wobec narzuconej sztuce ideologii, a obraz „Pałac Kultury” wręcz zapowiada rychłe odejście z tego nurtu malarskiej twórczości.

Po zerwaniu z malarstwem figuratywnym Wojciech Fangor dał się ponieść abstrakcyjnym inspiracjom i natchnieniom, na wystawie zobaczyć można wiele znakomitych dzieł z tego właśnie etapu artystycznej aktywności.

Ważną część wystawy stanowią materiały archiwalne: kroniki filmowe, prywatne zdjęcia i wywiady z artystą. Prezentacja dzieł z uwzględnieniem ramy biograficznej i historycznej daje możliwość odczytania sztuki Wojciecha Fangora na nowo.

Wojciech Fangor – legenda polskiego malarstwa XX wieku

Artysta urodził się w 1922 roku w Warszawie. Ze względu na wojenne zawirowania jego artystyczna edukacja ograniczyła się do prywatnych studiów u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, uznanych w 1946 roku zaocznym dyplomem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jak wielu artystów w tamtych niełatwych czasach również on włączył się w nurt socrealistycznej twórczości. Jego dzieła zawierały jednak pierwiastki poszukiwań i myślenia. Dziełem „Matka Koreanka” zyskał artystyczną rozpoznawalność i uznanie, a jego „Lenin w Poroninie” doczekał się nagrody państwowej III stopnia.

Wojciech Fangor nie ograniczał się do wyłącznie malarskiej sztuki, bo uważany jest również za współtwórcę tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie zobaczyć można kilka jego wybitnych plakatowych dzieł sztuki – między innymi plakat do filmu „Mury Halapagi” (reż. Rene Clement) oraz „Popiół i diament” w reż. Andrzeja Wajdy.

Artystycznych poszukiwań nie koniec. Wojciech Fangor współpracował też z architektami, dzięki którym zrozumiał wartość przestrzeni jako tworzywa artystycznego. W 1958 roku wraz z architektem Stanisławem Zamecznikiem stworzył pierwszą w świecie instalację przestrzenną „Studium przestrzeni”.

W 1961 roku artysta wyjechał z Polski, przez przeszło trzy dekady mieszkał w USA, gdzie osiągnął wybitny poziom w nurcie minimal art i op-art. Prowadził też zajęcia w wielu amerykańskich wyższych szkołach sztuki. W 1970 roku jako jedyny Polak w historii został wyróżniony indywidualną wystawą w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

W 1999 roku Wojciech Fangor wrócił do Polski, zamieszkał w Błędowie niedaleko Radomia i… nadal tworzył wspaniałe dzieła sztuki. Artysta odświeżył wtedy wiele wątków podjętych w młodości. Wielkim wyzwaniem było opracowanie plastyczne II linii warszawskiego metra, malarz wykonał dekoracje ścienne siedmiu podziemnych stacji.

Wojciech Fangor zmarł w 2105 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Pod koniec 2020 roku podczas aukcji w „Desa Unicum” jego dzieło „M22” zostało sprzedane za ponad 7 mln zł – to była najwyższa transakcja na polskim rynku sztuki.

Wystawę w Pałacu Opatów – Oddziale Sztuki Nowoczesnej zobaczyć można do 12 marca 2023 roku.

INFORMACJE
„Fangor. Poza obraz” – wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów Oliwskich;
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Zwiedzanie w godz. 10.00-17.00.
Poniedziałek – placówka nieczynna
Wystawa do 12 marca 2023 roku.