W tym zabytku ciekawe połączenie tematyki militarnej i wątków typowo miejskiej użyteczności. Już w połowie XV wieku w południowo-zachodnim narożniku gdańskich fortyfikacji funkcjonowała wozownia ze stajnią. W latach 1616-19 zrealizowano projekt Hansa Strakowskiego, powstały dwie wygodne stajnie zlokalizowane wzdłuż zachodniego i południowego przebiegu dawnych umocnień.
Przy budowie Dworu Miejskiego pomysłowo wykorzystano fragment gotyckich fortyfikacji
Budynki przylegały do Baszty Narożnej, od której w 1343 roku miała się rozpocząć budowa głównomiejskich obwarowań. Hans Strakowski pomysłowo wykorzystał przestarzałe umocnienia. Po zrównaniu muru niskiego z wysokim i dostawieniu ścian szczytowych całość została zadaszona.
Obiekt pełnił funkcje stajenne do połowy XIX stulecia, nawiązaniem rzeźba konia widoczna w szczycie budynku południowego. Od 1859 roku w opisywanym zabytku działała miejska straż pożarna. Spore zmiany zaszły na początku XX wieku, gdy po rozebraniu części budynku zachodniego powstał wylot ulicy Ogarnej.
Zobacz też – Jaki skład powinna mieć dobra karma dla psa
Pod koniec II wojny światowej zabytek został poważnie zniszczony, po wstępnej odbudowie w budynku południowym funkcjonował warsztat samochodowy, potem pracownia kamieniarska wykorzystywana przy odbudowie Głównego Miasta.
Jeśli szukasz sposobu poruszania się po Polsce dla większej ilości osób, sprawdź przewozy krajowe oferowane przez firmę Intrans. Dzięki temu uczestnicy wycieczki lub innego wyjazdu zorganizowanego bez problemu dotrą do celu!
Po szeroko zakrojonej odbudowie z lat sześćdziesiątych minionego stulecia w ciągu południowym otwarto Dom Harcerza – placówkę wybitnie zapisaną w dalszych dziejach miasta. Do dzisiaj z wielkim sentymentem wspomina się działanie kina Watra (nazwa), które niestety jak większość innych placówek nie sprostało konkurencji ze strony sterylnych multipleksów. Na szczęście od czasu do czasu w harcerskim kinie odbywają się specjalne projekcje filmowe.
Zobacz też – Najlepsze polskie marki producentów odzieży streetwear
W ciągu zabytkowej zabudowy trzy gotyckie baszty: Narożna, Schultza i Browarna. Przed Dworem Miejskim również zaokrąglony taras – to nawiązanie do bastei z końca XV wieku. W budynku zachodnim działa m.in. restauracja.