Rozmaitości

Domy seniora w Trójmieście. Gdzie znaleźć najlepszą opiekę dla bliskiej osoby?

InfoGdansk
9 kwietnia, 2024

Opieka długoterminowa dla osób starszych to temat na czasie. Zapotrzebowanie na taki rodzaj opieki, jaki świadczą domy seniora jest ogromne, a w samym tylko Trójmieście, które jest popularnym miejscem do życia nie tylko dla osób młodych, ale właśnie dla tych starszych – tego rodzaju placówek, godnych polecenia, jest kilka.

W tym artykule przyjrzymy się ofertom pięciu domów seniora blisko Trójmiasta. Każdy z nich różni się od siebie, nie tylko pod kątem opieki dla osób starszych, ale też ze względu na infrastrukturę, ofertę zajęć czy lokalizację i otoczenie.

Dlaczego warto korzystać z domów seniora?

Dom seniora to nie tylko miejsce, gdzie starsze osoby znajdują opiekę, ale również przestrzeń, w której mogą cieszyć się jakością życia i komfortem, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Spośród kluczowych zalet zamieszkania w domu opieki dla seniorów warto wymienić:

  • profesjonalną opiekę medyczną, dostępną często 24/7 i świadczoną przez profesjonalny zespół medyków, pielęgniarek i osób przeszkolonych,
  • bezpieczeństwo i komfort, którymi cieszą się seniorzy,
  • aktywność społeczną, która gwarantuje seniorom utrzymanie odpowiedniej kondycji psychicznej, dobrego samopoczucia, zapobiega izolacji od społeczeństwa,
  • wsparcie w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, gotowanie czy dbanie o higienę osobistą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu seniora?

Z założenia wszystkie domy seniora spełniają zadania, które wypunktowane zostały powyżej. Ale by osoba starsza naprawdę mogła cieszyć się jesienią życia, dom opieki powinien dawać „coś” więcej. Pod tym hasłem także kryją się konkretne usługi czy cechy, takie jak:

  • dobra lokalizacja, np. z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu zieleni,
  • odpowiednie wyżywienie, uwzględniające indywidualne potrzeby mieszkańca, stosowanie diet prozdrowotnych,
  • atrakcyjna oferta zajęć dodatkowych, stymulujących pracę umysłu, rozwój, odczuwanie potrzebnych seniorowi bodźców, integrujących z innymi mieszkańcami domu seniora,
  • możliwość utrzymania kontaktu z rodziną, udostępnianie przestrzeni do rodzinnych spotkań.

Ranking domów seniora w Trójmieście i okolicy

1. ROSE Senior Resort (Jastrzębia Góra)

ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze to miejsce, które wyróżnia się nie tylko pięknem otaczającej przyrody, ale także wysoką jakością opieki oraz bogatą ofertą zajęć i aktywności dla swoich mieszkańców, dlatego zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu domów seniora na Pomorzu.

Jedną z największych zalet ROSE Senior Resort jest lokalizacja, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, blisko urokliwych Kaszub i parków krajobrazowych. Mieszkańcy na co dzień ze swoich pokojów słyszą szum fal pobliskiego Bałtyku. Dom jako całość, ale i konkretne przestrzenie, jak pokoje, pokój dzienny, stołówka, kaplica czy sale zajęć dodatkowych, są przestronne i jasne. ROSE Senior Resort to całodobowa opieka, pielęgnacja, opieka personelu medycznego i rehabilitantów, a także psychologów i terapeutów. Ten dom seniora udowadnia, że luksus, rozumiany jako najwyższy poziom świadczonych usług, wcale nie musi być drogi.

Wysokie miejsce ROSE Senior Resort w rankingu generuje też bogata oferta zajęć dla seniorów. Integrację wszystkich domowników wspierają zajęcia artystyczne, muzyczne, sportowe, międzypokoleniowe. Wysokie noty zbiera też kuchnia, która dostosowuje menu do potrzeb osób w jesieni życia. Posiłki są nie tylko smaczne, ale zbilansowane pod okiem dietetyka. Kompleks ROSE dysponuje też przestrzenią dla osób, które chcą odwiedzić bliskich seniorów – podopiecznych.

ROSE Senior Resort to także unikalne miejsce, ze względu na to, iż swojej ofercie posiada wyjątkowe apartamenty White House z serwisem opiekuńczym. To apartamenty wspomagane, przeznaczone dla seniorów o większej sprawności, którzy są w stanie mieszkać oddzielnie, ale w razie potrzeby, mogą uzyskać pomoc pracowników ośrodka.

2. Centrum Opieki SERENUS (Gdańsk)

Dom Seniora SERENUS w Gdańsku to „dwuczęściowy” dom seniora, który stawia przede wszystkim na całodobową opiekę nad osobami starszymi z demencją. Położony jest w sąsiedztwie przedszkola ze wspólnym ogrodem. To sprzyja głębokiej integracji międzypokoleniowej i terapii z osobami starszymi.

Dom jest pozbawiony barier architektonicznych i dostosowany do osób niepełnosprawnych, ma także bogatą ofertę zajęć integracyjnych. Własna kuchnia serwuje świeże posiłki, a pokoje (1- i 2-osobowe) mają wyjście do ogródka i na małe tarasy.

3. Dom Seniora Milorstowo (Miłoszewo)

Kaszubskie Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze Milorstowo zapewnia całodobową opiekę osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W tej placówce jest możliwy także pobyt czasowy czy turnus rehabilitacyjny. Dom Seniora Milorstowo mieści się na obrzeżach powiatu Wejherowskiego.

Plusem ośrodka, z uwagi na ofertę pobytów rehabilitacyjnych, jest przystosowana do tego rodzaju zajęć infrastruktura. Baza rehabilitacyjna składa się z przestronnej sali gimnastycznej, gabinetów oferujących masaże, hydroterapię, laser, pole magnetyczne i krioterapię.

4. Dom Seniora Goldental (Przyjaźń)

Dom Seniora Goldental zlokalizowany jest 16 km od Gdańska w miejscowości o przyjemnej nazwie – Przyjaźń. Ponad 70 osób może przebywać w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych. Dom, oprócz wspólnych przestrzeni takich jak jadalnia, salon czy kaplica, posiada też salę kinową czy galerię sztuki. Dom Goldental podzielony jest na dwie strefy – pobytową, dzienną, zapewniającą opiekę medyczną oraz drugą – typowo rehabilitacyjną. Duża część zajęć dodatkowych, integracyjnych, aktywizujących odbywa się w sezonie wiosenno-letnich w plenerze, w otoczeniu zieleni.

5. Dom Pomocy Społecznej (Sopot)

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie to publiczna placówka, która ma jednak sporo do zaoferowania. Oprócz codziennej opieki, takiej jak pielęgnacja seniorów, zapewnienie wyżywienia czy podstawowej opieki medycznej, DPS przygotował dla podopiecznych ofertę zajęć dodatkowych, integracyjnych, a nawet wydarzeń kulturalnych.

Oprócz całodobowej opieki dla pensjonariuszy, sopocka placówka stworzyła też przestrzeń Domu Dziennego Pobytu dla seniorów, którzy mogą w dni robocze od 8:00 do 15:00 przebywać w grupie, pod okiem opiekunów, korzystając także z oferty zajęć rozwijających, a nawet z posiłków.

Wybór odpowiedniego domu seniora to kluczowa decyzja dla zdrowia i dobrostanu naszych najbliższych. Przed dokonaniem wyboru warto dokładnie zapoznać się z ofertą oraz zapewnić seniora, że miejsce spełnia wszystkie jego oczekiwania i potrzeby.