Groźnie nastroszone wieże broniły dostępu do miasta od strony wschodniej i zwiększały bezpieczeństwo spichrzowej dzielnicy. Ich kształty nasuwały skojarzenia z mlecznymi stągwiami, stąd charakterystyczne określenie. Planowano budowę trzech baszt, ostatecznie powstały dwie: mniejsza w poł. XV wieku i większa w latach 1517-1519.
Baszty Stągiewne – najmłodsze baszty gotyckie w Gdańsku
Gdańszczanie z wyczuciem wybrali czas budowy większej baszty, bo już rok po zakończeniu prac (listopad 1520) od wschodniej strony z zaskoczenia zaatakowały wojska Zakonu Krzyżackiego. Artyleryjski ostrzał prowadzony z nowoczesnych fortyfikacji zatrzymał krzyżackie natarcie.
Przez wiele stuleci między opisywanymi basztami funkcjonowała brama ograniczająca dostęp do gdańskich spichlerzy. Było czego pilnować, bo obszerne magazyny uginały się pod ciężarem dóbr wszelakich, a chętnych na błyskawiczny i łatwy zarobek nigdy nie brakowało.
Na murze większej baszty zobaczyć można popularny w dawnym Gdańsku motyw triady heraldycznej, to przedstawienie herbów Polski, Gdańska i Prus Królewskich.
Zobacz też – Jak zlecać wywóz gruzu?
Na początku XX wieku pod uwagę brano możliwość rozbiórki baszt, jednak dzięki staraniom miłośników gdańskich zabytków z tych planów zrezygnowano. Pod koniec II wojny światowej baszty zostały poważnie uszkodzone, odbudowę przeprowadzono dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Zobacz też – Protokół odbioru mieszkania wzór
Przez długi czas w zabytkowych wnętrzach udzielali się artyści zrzeszeni w Spółdzielni Pracy Twórczej Polskich Artystów Plastyków ARPO. Niedawno obiekt objął prywatny inwestor.
Te najmłodsze gdańskie baszty gotyckie witają turystów zmierzających do miasta od strony Długich Ogrodów.