To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Wrzeszcza, 17-piętrowy obiekt powstał według projektu Stanisława Michela, architekta wybitnie zasłużonego w powojennych dziejach Gdańska. Obiekt do użytku oddano w 1969 roku, przez kolejnych kilkadziesiąt lat (do 2011 roku) był to najwyższy budynek Wrzeszcza.
Dolarowiec – kiedyś symbol luksusu, obecnie pamiątka socjalistycznej epoki
Nazwa „Dolarowiec” nawiązuje do absurdu z czasów PRL-u, bo chociaż dostęp do dolarów był bardzo poważnie utrudniony, to płatności za mieszkania w tym budynku przyjmowano wyłącznie w „twardej walucie”. W efekcie w wieżowcu zamieszkali marynarze, kelnerzy, piloci zagranicznych wycieczek, do tego sporo przedstawicieli półświatka – cinkciarze i prostytutki. Rzeczywiście niezwykła reprezentacja ówczesnego społeczeństwa. Budynek jest też niekiedy określany jako „Olimp”, nazwa to nawiązanie do działającej kiedyś na ostatnim piętrze restauracji.
Zobacz też – Daj się zauważyć przechodniom – jaką formę reklamy zewnętrznej warto wybrać?
Z inicjatywy Fundacji „Sfinks” nakręcono ciekawy film o opisywanym wieżowcu – w humorystyczny i nieco groteskowy sposób przedstawia związane z budynkiem historie.
Kilkadziesiąt lat temu wieżowiec był symbolem niedostępnego dla większości gdańszczan luksusu, dzisiaj jest charakterystycznym i nieco podupadłym reliktem minionej epoki.