Za nieco ponad tydzień w przestrzeni stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk odbędzie się impreza przybliżająca fascynujące bogactwo japońskiej kultury. Mowa o Sakura Festiwal Japoński, który zostanie zaprezentowany w ramach szerzej ujętego Festiwalu Azjatyckiego.
Poniżej przedstawiamy przydatne informacje organizacyjne, prezentujemy też miejsca w zaskakujący sposób łączące gdańskie i japońskie wątki historii.
Sakura Festiwal – bogactwo japońskiej kuchni i kultury
Japońskie słowo „sakura” oznacza kwiat drzewa wiśniowego, ze względu na wielką popularność tych roślin Japonia określana jest mianem „kraju kwitnącej wiśni”. Określenie dobrze więc do zapowiadanej imprezy pasuje. Festiwal poświęcony japońskiej kuchni i kulturze odbędzie się w dniach 9-10 marca 2024 r. w przestrzeni Polsat Plus Arena Gdańsk.
Na zwiedzających czekać między innymi będzie strefa gastronomiczna z szeroką prezentacją japońskich potraw i smaków – od delikatnego sushi aż po aromatyczne rameny i klasyczne przekąski w tempurze.
Nie zabraknie też przekąsek deserowych – deserów z matchą, ryżowych ciasteczek mochi i wielu innych.
Odwiedzający zobaczą również stoiska z japońskimi biżuterią i kosmetykami.
Ciekawe związki gdańsko-japońskie
Takich zaskakujących powiązań w historii oraz przestrzeni Gdańska i Japonii nie brakuje. Tematyką tego odległego kraju żywo interesował się Jan Uphagen – bogaty kupiec i kolekcjoner, w którego bibliotece znalazło się sporo opracowań dotyczących Dalekiego Wschodu. Echem tych XVIII-wiecznych fascynacji są detale wystroju Domu Uphagena – przede wszystkim motywy widoczne ma boazeriach i tapetach.
Pierwszym zbudowanym w Gdańsku parowym okrętem wojennym była korweta 'Danzig”, która po niespełna dziesięcioletniej służbie trafiła do… Japonii i tam jako okręt „Kaiten” wzięła udział w wydarzeniach ważnych dla tego dynamicznie modernizującego się kraju.
Zobacz więcej – Korweta SMS „Danzig”. Z Bałtyku do dalekiej Japonii
W japońskim mieście Imari na wyspie Kiusiu zobaczyć można budynek przypominający bryłę gdańskiego dworca kolejowego. To nie przypadek, gdański zabytek zauroczył swego czasu japońskiego biznesmena, stąd decyzja budowy podobnego obiektu. Japoński budynek służy jako pałac ślubów.
Związki gdańsko-japońskie znaleźć też można w miejskich przestrzeniach parkowych. W niewielkim parku przy Baszcie Bramy Szerokiej znajduje się tak zwany „Kwiat życia i pokoju” – replika rzeźby ustawionej w Parku Pokoju w Nagasaki.
Natomiast w chętnie odwiedzanym Parku Oliwskim zobaczyć można rozległy obszar, którego stylizacja prawidłowo nasuwa skojarzenia z krajem kwitnącej wiśni. Wspomniana część japońska została udostępniona w 2014 roku.
W działającym w pobliżu muzealnym Oddziale Etnografii pokazywana była wystawa „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy”, która ciekawie opisywała japońskie tradycje i obyczaje.
I na koniec ciekawostka dotycząca bursztynowej sztuki. W Tokio działa muzeum poświęcone twórczości Lucjana Myrty – mieszkającemu w Sopocie artyście, uznawanego za jednego z najwybitniejszych bursztynników na świecie.
Zobacz też – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk – dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?
Pomimo wielkiego oddalenia wspólnych gdańsko-japońskich wątków i fascynacji zebrało się całkiem sporo.
Sakura Festiwal będzie kolejną okazją do kontaktu z japońską historią i kulturą.
Sakura Festiwal Japoński;
Polsat Plus Arena Gdańsk;
ul. Pokoleń Lechii 1, 80-560 Gdańsk;
9-10 marca 2024 r.
Wstęp wolny.