Imprezy

Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych

InfoGdansk
3 listopada, 2023

W najbliższą sobotę i niedzielę (4-5 listopada 2023 r.) warto odwiedzić stadion Polsat Plus Arena Gdańsk. W przestrzeni tego wielkiego obiektu odbędą się ciekawe imprezy kulinarne.

Festiwal Azjatycki przybliży smaki i kulinarne obyczaje z dalekiej Azji. Miłośnicy piwnych smaków też znajdą coś dla siebie, bo w tym samym miejscu odbędzie się Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych.

Festiwal Piwa na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk

Festiwal skierowany jest do prawdziwych koneserów napojów alkoholowych, którzy chcą spróbować różnych gatunków rzemieślniczych trunków. Chmiel, winogrona, jabłka i wiele innych to temat przewodni w tych dniach! Podczas festiwalu będą dostępne stoiska z rzemieślniczymi piwami, winami z różnych regionów świata, miodami pitnymi czy nalewkami. To doskonała okazja, by spróbować alkoholi, których zwykle nie ma w sklepach, a także spotkać się z ich producentami.

Czeka na nas prawdziwa uczta dla zmysłów! Festiwal Azjatycki oraz Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych to wydarzenia, których nie można przegapić. Każdy z festiwali to doskonała okazja, by naładować się pozytywną energią, spróbować nowych smaków i spotkać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Tradycje piwne w Gdańsku

W tysiącletniej historii Gdańska piwo odgrywało rolę ważniejszą niż mogłoby się wydawać. Ze względu na wzrost znaczenia portu gdańskiego już w średniowieczu nastąpił rozkwit lokalnego browarnictwa. W piwne trunki zaopatrywano statki, po takie napoje chętnie sięgali w tawernach spragnieni marynarze, a z czasem gdańskie piwo stało się cenionym towarem eksportowym.

Zobacz też – Jak wybrać niezawodnego partnera logistycznego dla transportu lotniczego

Swego czasu w nadmotławskim mieście funkcjonowało kilkaset browarów, a produkcją piwa zajmował się między innymi Jan Heweliusz, zapisany w historii przede wszystkim jako znakomity astronom i uczony. W jego browarze warzone było też piwo jopejskie, eksportowane do wielu krajów Europy, w tym na wymagający rynek angielski.
Do tamtych czasów nawiązują niektóre gdańskie zabytki, na przykład Baszta Browarna z Dworu Miejskiego oraz Dom Browarnika z gdańskiego Zamczyska.

W XIX wieku powstał browar we Wrzeszczu, który działał ponad 120 lat, ale po prywatyzacji z lat 90-tych ubiegłego stulecia został w dość kontrowersyjnych okolicznościach zamknięty.

Zobacz też – Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego w Pruszczu Gdańskim? Korzyści dla przedsiębiorców i osób prywatnych

Browarnicze tradycje regionu gdańskiego udanie podtrzymuje browar Amber z Bielkówka, warzone w tym zakładzie piwa są chwalone nawet przez najbardziej wymagających miłośników złocistego trunku.