W niewielkiej odległości od Tczewa (5 km w kierunku zachodnim) znajdują się akweny Jeziora Rokickiego, których malowniczość i przyrodnicza różnorodność zaskoczyć mogą wielu miłośników natury.
Ze względu na bliskie sąsiedztwo Lubiszewa Tczewskiego używa się też nazwy Jezioro Lubiszewskie. Warto okolice Jeziora Rokickiego odwiedzić, w pobliżu prowadzą dwa turystyczne szlaki piesze PTTK, zaskakuje też obfitująca w dramaturgię historia tych terenów.
Jaka przyszłość Jeziora Rokickiego
Nazwa Jezioro Rokickie obejmuje zbiorczo dwa położone blisko siebie i przedzielone bagniskami akweny. Powierzchnia Jeziora Rokickiego Dużego wynosi ok. 28 hektarów, a Jeziora Rokickiego Małego około 10 hektarów.
Całość wykazuje cechy jeziora przepływowego. Do większego akwenu uchodzi rzeka Szpęgawa, której źródła znajdują się w Lesie Szpęgawskim na wschód od Starogardu Gdańskiego. Szpęgawa po wypłynięciu z mniejszego jeziora przechodzi w niepozornej szerokości Motławę, tak ważną w dziejach miasta Gdańska. Dwie wspomniane nazwy dotyczą oczywiście tego samego cieku wodnego, Szpęgawa jest traktowana jako górny odcinek biegu Motławy.
Jezioro Rokickie stanowiło kiedyś rekreacyjne zaplecze dla pobliskiego Tczewa, potem wypoczynkowe funkcje przygasły, za to z jeziora nadal korzystają wędkarze. Ryb rzeczywiście nie brakuje, w Jeziorze Rokickim występują leszcze, płocie, liny, szczupaki, okonie, bolenie, węgorze, karpie i sumy. Jeziorami administruje Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Gdańsku, a łowienie ryb wymaga wykupienia zezwolenia wędkarskiego.
Od dłuższego czasu rozważa się przywrócenie rekreacyjnych walorów Jeziora Rokickiego – budowy kąpieliska z niezbędną infrastrukturą, do tego tras spacerowych i rowerowych.
Natomiast Okręg PZW w Gdańsku zapowiada utworzenie najładniejszego łowiska karpiowo-linowego w Polsce! W dalekich koncepcjach planowane jest więc utworzenie „Rokickiego Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego”. Realizacja tych zamiarów wymagać będzie długiego czasu, konsultacji i oczywiście niemałych nakładów finansowych. Sytuację między innymi komplikuje złożony stan własnościowy opisywanych terenów. Zagospodarowanie Jeziora Rokickiego wymaga też niemałej rozwagi, bo łatwo zapowiedzieć i zacząć, a zakończyć zwykłą zabudową o apartamentowym charakterze.
Potencjał tego miejsca jest bez wątpienia ciekawy, bo opisywane jezioro z pobliskimi dawnymi stawami hodowlanymi tworzy przyrodniczy obszar o wyjątkowej urodzie.
Znaczenie jeziora doceniają mieszkańcy pobliskich Rokitek, z ich inicjatywy odbyło się na przykład sprzątanie brzegów tego akwenu.
Bitwy w pobliżu Jeziora Rokickiego
W tej okolicy rozegrały się aż trzy bitwy, w których przelano niemało krwi polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i gdańskiej.
W 1306 roku rycerskie zastępy księcia Łokietka zatrzymały w tym miejscu hufce margrabiów brandenburskich, zainteresowanych opanowaniem Pomorza Gdańskiego.
W kwietniu 1577 roku w pobliżu Jeziora Rokickiego rozegrała się bitwa między przeważającą liczebnie armią gdańską, a skromnymi wojskami króla Stefana Batorego. Profesjonalne i świetnie wyszkolone oddziały królewskie zadały klęskę pewnej siebie i kiepsko przy tym dowodzonej armii gdańskiej.
Zobacz też – Czy warto kupić laptopa?
I wreszcie w sierpniu 1627 roku wojska hetmana polnego Stanisława Koniecpolskiego zwarły się z doborową armią szwedzkiego króla Gustawa Adolfa – jednego z najwybitniejszych wodzów ówczesnej Europy. W dwudniowej bitwie król szwedzki nie zdołał rozbić armii polskiej, w trakcie walk Gustaw Adolf odniósł też bardzo poważne rany.
Znaczenie tej okolicy było więc niemałe, decydowała o tym bliskość ważnej przeprawy wiślanej oraz sąsiedztwo bogatego Gdańska.
Jezioro Rokickie – ciekawe miejsca w okolicy
W pobliżu Jeziora Rokickiego prowadzą dwa turystyczne szlaki piesze PTTK, które łączą okolicę z innymi obszarami wartymi uwagi.
Szlak Kociewski (żółty) rozpoczyna się w Tczewie i prowadzi między innymi przez Rokitki, Szpęgawsk, Starogard Gdański i niezwykły ogród dendrologiczny w Wirtach. Natomiast Szlak Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima łączy Tczew z między innymi Pelplinem. i Smętowem Granicznym. Wspomniany Roman Klim był wybitnym regionalistą i propagatorem tczewskiej historii. Dzięki jego zaangażowaniu powstało tczewskie Muzeum Wisły – obecnie oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zobacz też – Sprawa rozwodowa w toku a zasady dziedziczenia
W pobliżu Jeziora Rokickiego znajdują się dawne stawy hodowlane, które stanowią niezwykłą ostoję ptactwa wodnego. Z tych akwenów korzystają potrzosy, trznadle, żurawie, gęgawy, rybitwy, czaple siwe i wiele innych ciekawych gatunków ptaków.
Niedaleko opisywanego jeziora znajduje się też miejscowość Lubiszewo Tczewskie z kościołem pamiętającym czasy średniowiecza – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Wielkie bogactwo historyczne kryje się pobliskim Tczewie – nadwiślańskim mieście z wyjątkowym nagromadzeniem bezcennych zabytków przeszłości.