Muzeum Gdańska zaprasza na wykład poświęcony postaci prof. Jana Zachwatowicza, który wybitnie zasłużył się w powojennej odbudowie nadmotławskiego miasta. Wykład odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety, ul. Długa 46/47. Wstęp wolny.
Cykl „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”
To drugie ze spotkań z cyklu towarzyszącego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” poświęcimy autorowi znaku zabytku, który od 1954 roku można zobaczyć na obiektach tego typu na całym świecie. Sylwetkę i dokonania profesora Jana Zachwatowicza w kontekście odbudowy Gdańska po 1945 roku przedstawi prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Wybitne zasługi prof. Jana Zachwatowicza
Jan Zachwatowicz (1900-1983) znawca polskiej architektury oraz profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem znaku zabytku (konkurs w Hadze w 1954 r.). Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wbrew pomysłom, aby pozostawić ten teren jako gruzowisko będące pomnikiem historii miasta, albo aby zabudować Stare Miasto nowoczesnymi blokami. Jest m.in. autorem, wspólnie z Marią i Kazimierzem Piechotkami, projektu odbudowy archikatedry św. Jana. Pomimo tego, że była sprzeczna z doktryną konserwatorską, odbudowa Starego Miasta zyskała uznanie międzynarodowe i wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – polska historyk sztuki i nauczycielka akademicka, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012–2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014–2015 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz też – Co warto wiedzieć o oknach drewnianych
Spotkanie pt. „Wokół odbudowy Gdańska. Profesor Jan Zachwatowicz”;
Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku;
ul. Długa 46/47;
5 października, o godz. 17:00
Wstęp wolny.