Już za kilka dni odbędzie się 62. edycja Biegu Westerplatte, która zgromadzi kilka tysięcy biegaczy i po raz kolejny podkreśli znaczenie miesiąca września w polskiej historii.
Trasa biegu rozpocznie się w sąsiedztwie Pomnika Obrońców Wybrzeża i zakończy w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności. Długość trasy wynosi 10 kilometrów.
62. Bieg Westerplatte – informacje
Organizatorem biegowej imprezy jest Gdański Ośrodek Sportu. Zgłoszenie udziału pod poniższym linkiem:
Na stronie organizatora znaleźć można inne przydatne informacje, dotyczące między innymi warunków uczestnictwa, procedury zgłoszenia oraz trasy biegu. Można też skorzystać z rozpisanych treningów biegowych przygotowanych przez portal MagazynBieganie.pl.
Zatem 17 września 2023 roku przestrzeń między Westerplatte a Stocznią Gdańską wypełni energia i dynamika uczestniczących w biegu sportowców.
Dlaczego Bieg Westerplatte jest taki ważny?
Pierwsza edycja tej sportowej imprezy odbyła się w 1962 roku. Z tego powodu Bieg Westerplatte jest jednym z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Czy najstarszym? Tak twierdzi wiele lokalnych mediów, ale przecież dwa lata wcześniej (1960 rok) sportowcy-amatorzy przebiegli przez ulice Sieradza i przypomnieli w ten sposób o znaczeniu odbudowy stolicy. Bez wątpienia jednak gdański bieg jest jedną z najstarszych takich imprez w Polsce.
Inicjatorem zawodów był Jerzy Gebert, który jako wieloletni reporter Radia Gdańsk przez cale dziesięciolecia był kojarzony ze sportem w trójmiejskim wydaniu.
Do 2007 roku coroczna impreza odbywała się pod nazwą Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Obrońców Wybrzeża’39 i jak nazwa wskazuje – zawody upamiętniały polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy we wrześniu 1939 roku stawili opór niemieckiej agresji.
Zobacz też – Jakie są korzyści z wykorzystania toreb reklamowych w marketingu
Na przestrzeni lat zmieniały się dystans i trasa biegu.
Imprezę zauważyły też socjalistyczne media, aczkolwiek przedwojenne wątki gdańskiej i pomorskiej historii raczej władzy ludowej nie pasowały.
W tym roku odbędzie się 61 edycja biegowej imprezy. Obecnie uczestnicy podkreślają różne motywacje i powody uczestnictwa. Pan Janusz Aszyk po raz pierwszy pobiegł w 1966 roku i jak wspomina – jego premierowy udział został poprzedzony oprowadzaniem po Westerplatte przez żyjących obrońców Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Trasa biegu rozpoczyna się na półwyspie Westerplatte i kończy w pobliżu Stoczni Gdańskiej. Biegacze połączą więc dwie przestrzenie antytotalitarnego oporu – przeciw hitlerowskiej i sowieckiej ideologii.
Inni uczestnicy podkreślają ducha szlachetnej rywalizacji oraz integrację z lokalną społecznością.
Zobacz też – Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej? Co pomaga na to schorzenie?
Bieg Westerplatte rzeczywiście przyciąga uwagę. Biegacze-weterani w tej biegowej imprezie wzięli udział aż kilkadziesiąt razy!
62. Bieg Westerplatte
Początek – przy Pomniku Obrońców Wybrzeża;
Zakończenie – przy Europejskim Centrum Solidarności;
15 września 2024 r.
Bieg rozpocznie się o godz. 10.10