Imprezy

Archeologia Westerplatte

InfoGdansk
13 czerwca, 2023

W dniach 16 i 17 czerwca 2023 r. warto wziąć udział w imprezie edukacyjnej „Archeologia Westerplatte”, które odbędzie się na terenie historycznego pola bitwy na półwyspie. Wydarzenie wpisuje się w V edycję Europejskich Dni Archeologii – międzynarodowego projektu realizowanego w Polsce od 2019 r.

Impreza archeologiczna na Westerplatte

Organizatorem edukacyjnej imprezy jest Muzeum II Wojny Światowej, które prowadzi też projekt nowego wykorzystania przestrzeni tak ważnego dla polskiej historii półwyspu Westerplatte.

W ramach wydarzenia przewidziano przeprowadzenie wielu muzealnych lekcji archeologicznych. Celem zajęć prowadzonych przez pracowników Działu Archeologicznego i Działu Edukacyjnego Muzeum jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i historii Westerplatte oraz uświadomienie potrzeby dbania o wspólne dziedzictwo kulturowe.

Zajęcia będą prowadzone w miejscach na co dzień niedostępnych – na terenie prac wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum w ramach X etapu badań archeologicznych na Westerplatte. Podczas zajęć, których elementem będzie prezentacja wykopów archeologicznych, wyjaśniona zostanie specyfika pracy archeologów oraz innych specjalistów z zespołu badawczego.

Zobacz też – Skup mieszkań Gdańsk – szybka transakcja

Zaprezentowane zostaną także zabytki uzyskiwane w trakcie badań wykopaliskowych. Prowadzący lekcje będą również informować o inwestycji realizowanej na terenie półwyspu – budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, której nieodzownym elementem są badania i nadzory archeologiczne.

Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy na lekcje archeologiczne.

Dla osób indywidualnie odwiedzających Westerplatte w dniach 16 i 17 czerwca br. przewidziano udostępnienie terenu badań wykopaliskowych prowadzonych na obszarze „Mikołajewa” oraz placówki „Fort”.

Dodatkowo w godz. 10.00–15.00 w okolicy reliktów wartowni nr 5 i willi oficerskiej będzie można spotkać muzealnych archeologów, którzy opowiedzą o ujawnieniu szczątków poległych obrońców Westerplatte oraz przybliżą specyfikę prac archeologicznych prowadzanych przez MIIWŚ na Westerplatte. Zaprezentują też zabytki uzyskiwane w trakcie badań wykopaliskowych oraz będą informować o inwestycji realizowanej na terenie półwyspu – budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Archeologia Westerplatte – informacje

17 czerwca 2023 r. (sobota) – lekcje archeologiczne na Westerplatte

Odbędą się trzy zajęcia na Westerplatte, a każde potrwa ok. 90 min.

Zbiórkę dla uczestników lekcji archeologicznych zaplanowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Odjazdy autobusów o godz. 11.00, 12.30 i 14.00 sprzed budynku MIIWŚ (wejście do części administracyjnej od ul. Stara Stocznia – szczegóły dotyczące transportu znajdują się poniżej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zapisu, który jest dostępny na www MIIWŚ, tu także informacje o wydarzeniu: Europejskie Dni Archeologii na Westerplatte | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi MIIWŚ z akceptacją formularza. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy lekcji muzealnych, które odbędą się 17 czerwca br., mają zapewniony transport. Odjazd na Westerplatte zaplanowano sprzed budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po zajęciach nastąpi powrót z Westerplatte do MIIWŚ.

ODJAZDY (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku–Westerplatte)

Miejsce odjazdu: parking dla autobusów przed wejściem do części administracyjnej Muzeum od ul. Stara Stocznia

Godziny odjazdów: 11.00, 12.30 i 14.00

Autobus będzie oznaczony jako „MIIWS”.

Uczestnik zajęć powinien zjawić się co najmniej 10 min przed godziną odjazdu autobusu.

Każda grupa będzie odebrana z miejsca postoju autobusu na Westerplatte przez pracownika Muzeum, z którym rozpocznie spacer oraz zajęcia edukacyjne połączone ze zwiedzaniem wykopalisk.

POWROTY (Westerplatte–Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Miejsce odjazdu: deptak prowadzący nad morze (okolice nowego cmentarza)

Godziny odjazdów: 13.30, 14.30 i 16.00

Autobus będzie oznaczony jako „MIIWS”.

Uczestnik zajęć powinien zjawić się co najmniej 10 min przed godziną odjazdu autobusu.

Koordynatorem polskiej edycji EDA jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.