Irena Jarocka miała niezwykły dar, którym czarowała i porywała licznie zgromadzoną publiczność, a jej pełne ciepła przeboje na długie lata zapadały w pamięci słuchaczy.
Początki muzycznej kariery były dość niepozorne, jako uczennica szkoły podstawowej śpiewała w chórze kościelnym przy katedrze oliwskiej.
Niezwykły śpiew Ireny Jarockiej
Pierwszy występ artystki odbył się w klubie Rudy Kot, działającym przez wiele lat w legendarnym Domu Drukarza.
Dwa lata później (1967 rok) Irena Jarocka doskonale poradziła sobie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wystąpiła z piosenką „„Szumi wiatr”. Występ został życzliwie przyjęty przez wymagających krytyków i słuchaczy, kariera pochodzącej z Gdańska piosenkarki nabrała więc rozmachu i dynamiki. Stąd występ z utworem „Gondolierzy znad Wisły ”na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, potem przyszły koncerty i sukcesy na festiwalach zagranicznych, między innymi w Rennes i Tokio. Tak się zaczęła wielka przygoda z piosenką i muzyką.
W dorobku artystki wiele doskonale pamiętanych przebojów, między innymi „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem”, „Nie wrócą te lata”, i „Odpływają kawiarenki”.
Irena Jarocka zmarła w 2012 roku i została pochowana w Warszawie.
Pomnik Ireny Jarockiej
W przestrzeni gdańskiej Oliwy zobaczyć można pomnik poświęcony tej nietuzinkowej postaci. Upamiętnienie zostało odsłonięte w październiku 2021 roku. W uroczystości odsłonięcia udział wzięła pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz Michał Sobolewski – przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej i prywatnie mąż wybitnej artystki.. Dopisali też przyjaciele i fani muzycznego talentu gdańskiej piosenkarki.
Zobacz też – 6 pomysłów na prezenty ślubne dla wierzącej pary młodej
Pomnikowe dzieło przedstawia rozśpiewaną Irenę Jarocką w charakterystycznej scenicznej pozie z mikrofonem i wzrokiem wpatrzonym w nieodgadnioną dal. Pomnik zaprojektował toruński rzeźbiarz Maciej Jagdziński-Jagenmeer, który zmierzył się wymagającą konkurencją, bo w otwartym konkursie zgłoszono aż 25 prac.
Pomnik zobaczyć można w przestrzeni skweru poświęconego opisywanej artystce.
Irena Jarocka z gdańskiej Oliwy
Pomnik nieprzypadkowo odsłonięto w gdańskiej Oliwie, bo właśnie w tej dzielnicy przyszła piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.
Irena Jarocka mieszkała przy ulicy Słonecznej, a jako nastolatka uczęszczała do pobliskiego V Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Polanki. Na terenie wspomnianej szkoły znajduje się też ławeczka poświęcona tej postaci.
Po ukończeniu licealnej edukacji Irena Jarocka kontynuowała naukę w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.
O postaci i dorobku artystki przypomina więc zaciszny skwer z pomnikiem w pobliżu oliwskiej ulicy Wita Stwosza. Uroczystość nadania patronatu Ireny Jarockiej odbyła się jesienią 2018 roku. Udział w tym spotkaniu wzięli między innymi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rodzina artystki i wielu zasłuchanych w muzyczną oprawę mieszkańców.