Rozmaitości

Ciekły azot – jak kształtuje się jego cena?

InfoGdansk
25 lipca, 2022

Ciekły azot szybko zdobył dużą popularność na rynku. Jest wykorzystywany powszechnie w gastronomii czy dermatologii. To substancja bezbarwna, bezzapachowa i pozbawiona smaku. Nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami i jest bardzo użyteczna. Wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania. Dewary to naczynia, w których magazynuje się ciekły azot. Cena tej substancji wcale nie jest wygórowana.

Ciekły azot – krótka charakterystyka

Ciekły azot skroplony został po raz pierwszy w roku 1883 za sprawą profesorów UJ – Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego. To dzięki temu dzisiaj skroplony azot jest wytwarzany na wielką skalę. Tworzy się go poprzez skraplanie i parowanie frakcjonujące powietrza atmosferycznego. 

Na samym początku powietrze jest sprężane, a potem oczyszczane. Następnie ma miejsce jego chłodzenie z użyciem wymiennika ciepła. Dopiero w kolejnym etapie dochodzi do rozdzielenia się mieszaniny na poszczególne składniki. Ostatnia faza to destylacja substancji w kolumnie nadciśnieniowej. 

Ciekły azot i jego cena 

Do przechowywania ciekłego azotu służą specjalne naczynia zwane dewarami. Ich pojemność wynosi zazwyczaj od 4 do 50 litrów. Są jednak i zbiorniki mniejsze lub większe o dość specyficznym zastosowaniu. Największe pojemniki mają na ogół zawory, które pozwalają na bezpieczne nalewanie cieczy. 

Ciekły azot – ile wynosi jego cena? Nie jest ona zbyt wygórowana. Zazwyczaj kształtuje się w okolicach 150 złotych za jeden litr. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że skroplony azot może być przechowywany jedynie przez określony czas. Więcej ciekawych informacji na ten temat znajduje się pod adresem https://www.cryogenshop.pl/cena-cieklego-azotu-dowiedz-sie-ile-zaplacisz-za-1l.

Do czego potrzebny jest ciekły azot?

Wiadomo już, ile wynosi cena ciekłego azotu. Jakie jest jednak jego zastosowanie? Jest to ciecz kriogeniczna, która cechuje się niższą temperaturą niż temperatura wrzenia metanu w warunkach normalnego ciśnienia. Wrze w temperaturze około -196 stopni Celsjusza. Jest bezbarwna, pozbawiona smaku i zapachu. Dlatego ciekły azot wykorzystywany jest na co dzień w wielu branżach. 

Ciekły azot znajduje zastosowanie np. w krioterapii. Cieszy się ona dużą popularnością wśród wielu pacjentów poradni rehabilitacyjnych czy fizjoterapeutycznych. Skroplony azot jest też podstawą nowoczesnej kuchni molekularnej. Pozwala na przygotowywanie wielu zaskakujących potraw, które z zewnątrz są zimne, a w środku ciepłe.