Muzea

Zakochaj się w… muzealnym „Sołdku”

InfoGdansk
1 marca, 2022
Zdjęcie: „Zakochaj się w Sołdku na wiosnę”. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Krótko po zakończeniu II wojny światowej niewiele wskazywało na szybkie rozpoczęcie budowy polskich pełnomorskich statków. Poza ambicją i entuzjazmem brakowało niemal wszystkiego – zaplecza, doświadczonej kadry i niezbędnej wiedzy technicznej.

Konstrukcyjny zryw zakończył się sukcesem, dzięki zaangażowaniu między innymi Jerzego Doerffera w listopadzie 1948 roku odbyło się wodowanie „Sołdka” – pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego od podstaw w powojennej Polsce.

Zobacz też – „Sołdek” był pierwszy

Rudowęglowiec „Sołdek” służył przez ponad trzy kolejne dekady, od połowy lat osiemdziesiątych jako jednostka muzealna ciekawie akcentuje przestrzeń zabytkowego centrum Gdańska.

Historia „Sołdka” na wyciągnięcie ręki

W 2020 roku zabytkowy parowiec został ustawiony w doku Gdańskiej Stoczni Remontowej i następnie poddany szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym. Zakres prac remontowych objął też
dostosowanie jego ładowni do potrzeb nowej wystawy „Sołdek i jego czasy”.

Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja opisuje specyficzny mikroświat tego statku parowego oraz związanych z nim ludzi morza – kapitanów, oficerów, konstruktorów i robotników stoczniowych. Wystawa prezentuje historię budowy i służby rudowęglowca oraz realia polityczne, społeczne i gospodarcze w jakich powstawał i był eksploatowany.

Multimedialne narzędzia audiowizualne czerpią z bogactwa archiwalnych dokumentów, fotografii i filmów, pozwalają więc poznać historię narodzin i spektakularnego rozkwitu polskiego przemysłu okrętowego po II wojnie światowej.

Ważną częścią wystawy jest opowieść o pracy spawaczy, niterów i traserów. Oryginalne narzędzia stoczniowe z połowy XX wieku oraz próbki rudy żelaza i węgla ukazują historię statku z perspektywy tych, którzy go budowali i na nim pracowali.

We wnętrzach ładowni można z bliska zobaczyć elementy konstrukcji „Sołdka”, które zostały wyeksponowane za pomocą specjalnego oświetlenia. Zwiedzaniu towarzyszy ciekawa oprawa dźwiękowa – szum morza, hałas maszyny parowej i zgiełk stoczniowego zakładu świetnie podkreślają autentyczność industrialnej przestrzeni statku.

Kampania promocyjna „Zakochaj się w Sołdku na wiosnę”

Muzealny „Sołdek” pozostaje jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w pomorskim regionie. Świadczy o tym liczba osób zwiedzających pokłady i ładownie zabytkowego parowca.
W miesiącach letnich legendę polskiej żeglugi handlowej odwiedza średnio 50 tysięcy osób. Z kolei od początku funkcjonowania statku-muzeum, a więc od 1985 roku, rudowęglowiec zwiedziło ponad milion turystów!

Idąc za ciosem popularności naszego statku-muzeum wystartowaliśmy z kampanią „Zakochaj się w Sołdku na wiosnę”. Jest ona skierowana nie tylko do mieszkańców Pomorza, ale również do turystów z całej Polski. Nasze spoty reklamowe emitowane są na dworcu PKP Warszawa Centralna, a w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście pojawiły się plakaty promocyjne. „Sołdkowe” banery widoczne są również w najpopularniejszych regionalnych portalach internetowych. To jednak nie koniec, bo na muzealnym profilu Instagram oraz Facebook organizujemy konkursy, w których do wygrania są gadżety związane z „Sołdkiem”.mówi dr Marcin Westphal, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. 

Statek „Sołdek” od prawie czterdziestu lat zajmuje szczególne miejsce w krajobrazie dawnego portu gdańskiego. Zacumowany przy nabrzeżu Ołowianki stanowi jedną z najważniejszych atrakcji skupionego w tym miejscu kompleksu Narodowego Muzeum Morskiego. Ten unikatowy zabytek techniki okrętowej jest jedynym rudowęglowcem parowym zachowanym na świecie.

W pobliżu zabytkowego statku znajdują się muzealne spichlerze, a po przeprawie promowej przez leniwy nurt Motławy zwiedzić można nowoczesną i adresowaną do dzieci wystawę w Ośrodku Kultury Morskiej. Ze względu na prace remontowe nie ma możliwości zwiedzania zabytkowego Żurawia.

Galeria Nowa wystawa w muzealnym "Sołdku" – fotografie