Przestrzeń tego jednego z najmłodszych parków gdańskich jest wyjątkowo malownicza, miejsce chętnie odwiedzają mieszkańcy Osowej – dzielnicy położonej na północno-zachodnich rubieżach miasta.
Nazwa parku nawiązuje do pobliskiej ulicy Chirona i na dobre przyjęła się wśród osowskiej społeczności. W mitologii greckiej Chiron był najmądrzejszym i najbardziej cywilizowanym z centaurów, w tych przekazach zapisał się między innymi jako nauczyciel Heraklesa i Achillesa.
Na terenie Osowej ulic z mitologicznymi nazwami nie brakuje, w pobliżu opisywanego parku zobaczyć można ulice Pegaza, Posejdona, Afrodyty i Zeusa.
Prestiżowa nagroda dla Parku Chirona
Park obejmuje 3 hektary powierzchni zakreślonej przebiegiem ulic Chirona, Biwakowej, Zeusa i Minerwy. We wschodniej części opisywanego parku znajduje się spory staw z ptasią wyspą lęgową. Malowniczość stawu ciekawie podkreśla bogata oprawa roślinna z wieloma gatunkami roślinności wodnej i błotnej.
W Parku Chirona znajduje się też drewniany pomost widokowy, z którego można również rekreacyjnie łowić ryby. Do tego sieć parkowych ścieżek i wyjątkowo bogata infrastruktura rekreacyjna: place zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, stół do gry w ping-ponga, ponadto odgrodzony wybieg dla psów.
Park Chirona powstał w latach 2006-2010, wkrótce potem w konkursie wojewódzkim otrzymał nagrodę w kategorii Najpiękniejszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2012.
Zobacz też: Czy meble ze stali nierdzewnej sprawdzą się w gastronomii?
Powstanie parku wpisało się w dłuższy proces cywilizowania osowskiej dzielnicy, która w administracyjne granice Gdańska została włączona w 1973 roku, ale przez kolejnych kilkadziesiąt lat jej znakiem rozpoznawczym były gruntowe drogi i wszechobecne błoto.
Osowa graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym – rozległym obszarem leśnym z rezerwatami przyrody, szlakami turystycznymi i licznymi nawiązaniami do ciekawych wątków historycznych.